Kopidlno (nádraží)

Kopidlno je železniční stanice v severozápadní části stejnojmenného města v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji poblíž řeky Mrliny. Leží na neelektrizovaných jednokolejných tratích Nymburk–Jičín a Bakov nad Jizerou – Kopidlno (bez pravidelné osobní dopravy).

Kopidlno
Nádraží v Kopidlně
StátČesko Česko
KrajKrálovéhradecký kraj
MěstoKopidlno
Souřadnice50°20′2,25″ s. š., 15°15′37,62″ v. d.
Kopidlno
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice563007[1]
Tratě061, 063
Nadmořská výška220 m n. m.
V provozu od15. listopadu 1881
Zabezpečovací zařízení1. kategorie[1]
Dopravních kolejí3[1]
Nástupišť (hran)3 (3)[1]
Prodej jízdenek
Návazná dopravaStanoviště autobusů před staniční budovou
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Stanice byla otevřena 15. listopadu 1881 na trati vlastněné soukromou společností České obchodní dráhy (BCB) propojením Velelib na trase z Nymburka do Mladé Boleslavi a již postavené odbočné trati z Chlumce nad Cidlinou do Jičína v majetku společnosti Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB). Následujícího roku byla trať prodloužena do Městce Králové z nedaleké stanice Křinec. Vystavěno zde bylo také nákladové nádraží a lokomotivní vodárna. Vzhledem k hospodářské podstatě regionu sloužila trať především k nákladní obsluze cukrovarského průmyslu.

Na přelomu let 1882-1883 de facto převzala řízení BCB společnost Rakouská společnost státní dráhy (StEG) a 28. srpna 1883 propojila stanice Bakov nad Jizerou a Kopidlno, přes Dolní Bousov a Libáň. Po zestátnění některých soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis

Nacházejí se zde tři úrovňová jednostranná nástupiště, k příchodu na nástupiště slouží přechody přes koleje.[1] Z křineckého zhlaví odbočuje vlečka.

Reference

  1. Plánek stanice Kopidlno. Portál Provozování dráhy. Správa železnic, červen 2021.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.