Bakov nad Jizerou (nádraží)

Bakov nad Jizerou je železniční stanice ve vzdálenosti asi jednoho kilometru jihozápadně od stejnojmenného města v okrese Mladá Boleslav ve Středočeském kraji poblíž řeky Jizery. Leží na neelektrizovaných tratích 063, 070 a 080. Druhou stanicí ve městě je železniční zastávka Bakov nad Jizerou město na trati 070, umístěná výrazně blíže centru.

Bakov nad Jizerou
Nádraží v Bakově nad Jizerou
StátČesko Česko
KrajStředočeský
MěstoBakov nad Jizerou
Souřadnice50°28′18,84″ s. š., 14°55′22,08″ v. d.
Bakov nad Jizerou (nádraží)
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice543611
Tratě063, 070, 080
Nadmořská výška220 m n. m.
V provozu od14. listopadu 1867
Zabezpečovací zařízenímechanické
Dopravních kolejí9
Nástupišť (hran)5 (5)
Prodej jízdenek
Návazná dopravaStanoviště autobusů před nádražní budovou
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

První stanice byla vystavěna severněji, přibližně 500 metrů od pozdější zastávky Bakov nad Jizerou město ve směru na Mnichovo Hradiště, dle typizovaného předpisu společnosti Turnovsko-kralupsko-pražská dráha (TKPE) ze směru z Kralupy nad Vltavou do Turnova, pravidelný provoz zde byl zahájen 15. října 1865. O dva roky později byla do Bakova zaústěna trať společnosti Česká severní dráha (BNB) vedoucí do České Lípy, která zde vybudovala nové, větší nádraží, též dle typizovaných stavebních plánu s větveným kolejištěm a lokomotivní točnou. Provoz zde byl zahájen 14. listopadu 1867, roku 1869 byla trať prodloužena z České Lípy až do Rumburku. Stavbu trati a železničních budov prováděla firma Vojtěcha Lanny.

TKPE dále 23. října 1871 otevřela železniční trať do Čakovic u Prahy, odkud mohly vlaky následujícího roku pokračovat až do Prahy. 1. července 1882 pak projekt společnosti České obchodní dráhy spojil bakovskou stanici s již postavenou železnicí v Libáni, dále vedoucí do Kopidlna, stanici na spojnici Nymburka a Jičína. Roku 1882 se TKPE spojila s Českou severní drahou (BNB). BNB byla zestátněna roku 1908, poté stanici obsluhovaly Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis

Nachází se zde pět nástupišť s pěti hranami, příchod k vlakům probíhá přes kolejové přechody.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.