Katedrála svatého Vavřince (Trogir)

Katedrála svatého Vavřince nebo také trogirská katedrála (chorvatsky Katedrala Sv. Lovre) je římskokatolická trojlodní bazilika postavená v románsko-gotickém slohu ze 13.-16. století. Katedrála byla hlavním chrámem trogirské diecéze, která byla zrušena v roce 1828. Nachází se v historickém středu chorvatského města Trogir a společně s ním je zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO.

Katedrála svatého Vavřince v Trogiru
Katedrála svatého Vavřince v Trogiru
Místo
StátChorvatsko Chorvatsko
ŽupaSplitsko-dalmatská
ObecTrogir
Lokalitana východní části trogirského starého města
Souřadnice43°31′1,56″ s. š., 16°15′5,04″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézešibenická (Arcidiecéze splitsko-makarská)
Statuskatedrála
Užíváníužíván
Architektonický popis
Stavební slohrománský, gotika, baroko
Typ stavbybazilika
Výstavba1213 až 17. století
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
AdresaGradska ul.,
21220 Trogir
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála je dominantou východní části ostrova a historického centra města. Součástí je také vysoká zvonice, přístupná jako vyhlídka pro turisty.

Historie

Katedrála a okolí, v popředí snímku je knížecí palác

V 7. století Slované a Avaři dobyli a zcela zničili antické město Salona (dnes Solin poblíž Splitu). Přeživší obyvatelstvo našlo útočiště v Diokleciánově paláci, kde vznikla osada Spalatum, pozdější město Split a církevní diecéze. Krátce poté, po podpisu Cášské dohody z roku 812, se Split stal součástí Byzantské říše a oblasti až po město Trogir zůstaly součástí Chorvatského království. Po zničení města Morinje nedaleko Šibeniku se tamní biskup uchýlil do kláštera v Trogiru. Po jeho smrti si mniši zdejšího kláštera nárokovali právo volit biskupa a Trogir se tak stal diecézí. Poprvé je trogirská diecéze zmiňována v dokumentu z roku 998. "Dóže Petr II. Orseolo přijel navštívit Trogir a biskup i četní občané ho přivítali.[1] Prvním zmíněným biskupem byl Jan (Ivan) Orsini (také Giovanni Ursini nebo Jan Trogirský).

Katedrála sv. Vavřince byla vystavěna na náměstí, kde ve starověku stával chrám bohyně Héry a vedle něj agora z doby, kdy byl Trogir starořeckou osadou Tragourion (řecky tragos - kozorožec)[2] a místě pozdějšího římského fóra a raně křesťanské katedrály zničené roku 1123, při vpádu Turků (saracénů) do Trogiru. Stejně jako původní katedrála je zasvěcena svatému Vavřinci.

Výstavba současné katedrály, zároveň nového sídla tehdejších biskupů, byla zahájena v roce 1213 na základech raně křesťanské baziliky, kterou v roce 1123 zničili Saracéni. Uherský král Koloman podpořil stavbu katedrály většími právy a vyšším obnosem, než kdy učinili chorvatští králové.[3]

klenba v lodi je z 15. století a věž byla dokončena až roku 1609. Nejvíce práce na stavbě proběhlo v 13. století. Kvůli délce stavebních prací se na katedrále vystřídalo několik mistrů a tak zahrnuje různé slohy i tendence. Je součástí historického centra Trogiru, které spadá pod Světové dědictví UNESCO.

Popis

Kostelní věž

Věž kostela ze 17. století je dominantou celé stavby i historického středu města. Byla navržena v manýristickém slohu a dokončena v 18. století. Je opatřena nápisem se zlacenými písmeny: NVNQAM PRIVS AN MDXCVIII (ne dříve než 1598). [4]

Radovanův portál

Radovanův portál (1240), před opravou

Radovanův portál je hlavním portálem katedrály a jedním z nejvýznamnějších dochovaných středověkých kostelních portálů na východním Jadranu. Je na něm nápis následujícího znění:

FUNDATUR UALUE POSTPARTUM UIRGINIS ALME PER RADUANUM CUNCTIS

HAC ARTE PRAECLARUM UT PATET EX IPSIS SCULPTURIS ET EX ANAGLIPHIS

ANNO MILLENO DUCENO BISQUE UICENO PRESULE TUSCANO FLORIS EX URBE

TREGUANO
Portál postavil Radovan v roce 1240. po narození Panny Marie, ve své schopnosti povznést se nade vše, jak je patrno ze soch a reliéfů, pro biskupa trogirského, Toskána z Florencie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trogir Cathedral na anglické Wikipedii.

  1. Milan Ivanisevic: Sveti Ivan trogirski biskup, Giovanni diacono, o.c. 158.
  2. Specifičnosti križno-rebrastih svodova trogirske katedrale, Marina Šimunić Buršić Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet; (Babić, 2005: 60. Uza zvonik katedrale nađen je žrtvenik posvećen božici Heri [Babić, 2005: 29].)
  3. Milan IVANIŠEVIĆ: Sveti Ivan trogirski biskup (V. P. Goss, »Bishop Stjepan II and Herceg Koloman and the Beginnings of the Gothic in Croatia«, Hortusartium medievalium 13, Motovun 2007.; 51–63).
  4. Ivan Babic: Katedrala; EITELBERGER V. EDELBERG, R. F. (2009.), 155; DELALLE, I. (1936.), 71.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.