Sankt Gallen (kanton)

Sankt Gallen (švýcarskou němčinou Sanggale, francouzsky Saint-Gall, italsky San Gallo, rétorománsky Sogn Gagl?/i, doslovný český a zastaralý název je Svatý Havel), zpravidla a převážně uváděno oficiální zkráceninou St. Gallen, je kanton na severovýchodě Švýcarska, pojmenovaný po své metropoli městě Sankt Gallenu.

Kanton Sankt Gallen
Kanton St. Gallen

znak

vlajka
Geografie
Hlavní městoSt. Gallen
Souřadnice47°20′ s. š., 9°10′ v. d.
Rozloha2 030,75 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel507 697 (2018)
Hustota zalidnění250 obyv./km²
Správa regionu
Vznik1803
Mezinárodní identifikace
Označení vozidelSG
Oficiální webwww.sg.ch
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kanton Sankt Gallen

Historický přehled

Jednotlivá historická území moderního kantonu Sankt Gallen

Kanton vznikl roku 1803, jakožto umělý útvar, složený z celé řady nevelkých historických území, jenž byl vymezen Napoleonem Bonapertem v Mediačních aktech, přičemž přibližně polovina území moderního kantonu byla původně součásti opatství Sankt Gallen.

Město Sankt Gallen získalo nezávislost na opatství roku 1405 a ve stejnou dobu ztratilo opatství kontrolu nad Appenzellem. Naopak toku 1468 byl k opatství připojen Toggenburg.

Před francouzskou invazí, uskutečněnou roku 1798, existovaly na území moderního kantonu následující celky:

  • Fürstenlandu, do roku 1798 jádro území Knížecího opatství Sankt Gallen
  • Hrabství Toggenburg, ovládané do roku 1798 knížecími opaty ze Sankt Gallenu
  • Hrabství Sargans, spravované do roku 1798 jako společné panství Konfederace
  • Fojtství Windegg (Gaster) s Gams, do roku 1798 společné panství konfederace
  • Fojtství Rýnské údolí, do roku 1798 společné panství Konfederace
  • Hrabství Uznach, do roku 1798 společné panství Konfederace
  • Hrabství Werdenberg, do roku 1798 exkláva kantonu Glarus
  • Panství Sax-Forstegg, do roku 1798 exkláva kantonu Curych
  • Panství Rapperswil, spravované do roku 1798 jako společné panství Konfederace
  • Město Sankt Gallen, existující do roku 1798 jako svobodné říšské město a městská republika

V období Helvétské republiky se severní části moderního kantonu, spolu s Appenzellem staly movým kantonem Säntis, zatímco jižní části se, spolu s Glarusem a severovýchodní částí Schwyzu staly novým kantonem Linth. Oba nové kantony se však dostaly do okamžitých finančích problémů a byly nuceny zavést množství nepopulárních daní a nařízení. Opatství bylo sekularizováno 17. září 1798 a jeho vládce, kníže opat Pankraz Vorster uprchl do Vídně. Nepopulární zákony a zrušení opatství následně vyvolaly neklid v oblasti. Když vypukla válka druhé koalice vpochodovala na východ Švýcarska rakouská armáda a navrátila k moci knížete opata. Nicméně toto jeho vítězszví bylo krátkodobé. Rakouská a ruská armáda byla poražena u Curychu, francouzská armáda se vrátila do Sankt Gallenu a knížete opata opětovně vyhnala.

Roku 1803 byly kantony Linth a Säntis zrušeny, vznikl nový kanton Sankt Gallen a zbytek území obou zrušených kantonů byl podle původních hranic přerozdělen mezi staré kantony Schwyz, Glarus, Appenzell Ausserrhoden a Appenzell Innerrhoden, přičemž Glarus a Schwyz přišly o obě zdejší někdejší exklávy.

Poloha

Je ohraničen Bodamským jezerem na severu a na východě tokem Rýna, který tvoří hranici s Rakouskem a Lichtenštejnskem. Na jihu hraničí s kantony Graubünden, Glarus a Schwyz. Západně leží kantony Curych a Thurgau. Kanton Sankt Gallen svým územím zcela obklopuje kantony Appenzell Innerrhoden a Appenzell Ausserrhoden, historicky vzniklé jako polokantony rozdělením původního kanonu Appenzell.

Příroda

Hlavní řeky protékající tímto kantonem jsou Rýn, Thur, Linth a Seez. Povrch se liší, jak nížiny podél Rýna a Bodamského jezera přechází v hornaté oblasti na jihu. Jedna čtvrtina země je pokryta lesy a více než polovina alpinskými pastvinami.

Ekonomika

Zemědělská aktivita se skládá převážně z hospodářství mlékárenské výroby a chovu dobytka v hornatých oblastech. V nížinách převažuje produkce vinné révy a ovoce, ale také smíšené zemědělství.

Průmyslová odvětví tohoto kantonu zahrnují výrobu optického zboží, pyrotechniky, chemikálie a farmaceutika. Důležitou roli v mnoha resortech hraje turismus. Příkladem jsou lázně v Bad Ragaz a velké možnosti sportovního vyžití v zimním období.

Města a obce

Města a obce Kantonu St. Gallen

Níže jsou uvedena nejlidnatější města a obce ze 77 politických obcí nad 10 000 obyvatel.

Politická obecPočet obyvatel
St. Gallen, hlavní město3203
Rapperswil-Jona3340
Wil3427
Gossau3443
Uzwil3408
Buchs3271
Altstätten3251
Flawil3402

Další obce a části:

Politická obecPočet obyvatel
Rorschach3215
Wattwil3379
Uznach3339
Sargans3296
Bad Ragaz3291
Wildhaus-Alt St. Johann3359

Partnerská města

Již dlouhé roky udržuje kanton St. Gallen styky s vybranými partnerskými regiony ve střední a východní Evropě a severní Itálii:[1]

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.