Josef Škoda (lékař)

Josef Škoda (německy Josef von Škoda; 10. prosince 1805, Plzeň[1]13. června 1881, Vídeň, Rakousko[2][3]) byl rakouský lékař, dermatolog a vysokoškolský profesor vnitřního lékařství českého původu. Společně s Karlem Rokytanským byl jedním ze zakladatelů „Moderní vídeňské lékařské školy“.

Prof. MUDr. Josef Škoda
Josef Škoda
Narození10. prosince 1805
Plzeň, Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí13. června 1881 (ve věku 75 let)
Vídeň, Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Alma materVídeňská univerzita
Povolánílékař, pedagog, profesor, chirurg, dermatolog, patolog a učitel
ZaměstnavatelVídeňská univerzita
PříbuzníFrantišek Škoda (sourozenec)
Emil Škoda (synovec)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se v Plzni jako syn zámečníka. Po absolvování gymnázia v Plzni studoval od roku 1825 na lékařské fakultě Vídeňské univerzity. Svá studia zakončil doktorátem medicíny 10. července 1831.

Jako lékař nejdříve sloužil v Čechách při epidemii cholery v první polovině 19. století. V letech 18321838 působil jako asistent ve vídeňské všeobecné nemocnici. V roce 1839 se stal městským lékařem pro chudé a od 13. února 1840, na doporučení Dr. Ludwiga Türkheima, předsedy císařského výboru pro vzdělání, byl jmenován na neplacenou funkci šéflékaře tehdy právě otevřeného oddělení pro tuberkulózu ve všeobecné nemocnici.[2]

Působil na vídeňské lékařské fakultě, kde se proslavil jako internista a spolupracovník profesora patologie Karla Rokytanského. V roce 1846 byl díky zásahu Karla Rokytanského, navzdory přání zbytku fakulty, jmenován profesorem a přednostou I. interní kliniky. V roce 1848 začal jako první profesor přednášet v němčině místo v latině. 17. července 1848 byl zvolen aktivním členem matematicko-fyzikální sekce Rakouské akademie věd. V roce 1869 byl jmenován dvorním radou.

Zabýval se patologicko-anatomickou diagnózou (Pojednání o poslechu a poklepu, 1839). Zůstal svobodný a své finance věnoval synovci Emilu Škodovi v Plzni na koupi tehdejší Valdštejnské slévárny (pozdější Škodovy závody).[2]

Začátkem roku 1871 odešel do důchodu, studenti i obyvatelé Vídně na jeho počest uspořádali velkolepé oslavy. Zemřel ve Vídni. Rokytanský jej nazval „světlem pro ty, kdo studují, příkladem pro ty, kdo se snaží, a pevninou pro ty, kdo ztratili naději“.

Titulní strana prvního vydání knihy Pojednání o poslechu a poklepu z roku 1839

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joseph Škoda na anglické Wikipedii.

Literatura

  • A Sakula. Joseph Skoda 1805–81: a centenary tribute to a pioneer of thoracic medicine. Thorax, London, June 1981, 36 (6): 404–411.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.