Mezinárodní olympijský výbor

Mezinárodní olympijský výbor (MOV, francouzsky: Comité International Olympique, anglicky: International Olympic Committee, IOC) je organizace sídlící v Lausanne ve Švýcarsku, založená Pierrem de Coubertinem spolu s Demetriusem Vikelasem a Jiřím Guthem v Paříži 23. června 1894 s cílem obnovit tradici antických olympijských her. K MOV patří 206 národních olympijských výborů. Celosvětově uznávané stanovy této organizace jsou všeobecně známy pod názvem Olympijská charta.

Mezinárodní olympijský výbor
ZkratkaMOV
MottoRychlejší, vyšší, silnější — společně (Citius, Altius, Fortius — Communiter)
ZakladatelPierre de Coubertin a Demetrius Vikelas
Vznik23. června 1894 Paříž
Typsportovní federace
Právní formamezinárodní
ÚčelOlympijské hry
SídloŠvýcarsko Švýcarsko
MístoLausanne
Souřadnice46°31′5″ s. š., 6°35′49″ v. d.
Působnostcelosvětová
Úřední jazykangličtina, francouzština a v případně nutnosti jazyk hostitelské země
Členové206 národních olympijských výborů
Předseda Thomas Bach
PřidruženíSportAccord, ARISF, ASOIF, AIOWF, Český olympijský výbor
OceněníVerschlossene Auster (2008)
Oficiální webolympics.com
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Od roku 2013 je jeho předsedou Němec Thomas Bach.

Mezinárodní olympijský výbor organizuje letní a zimní olympijské hry. První moderní letní olympijské hry se konaly v roce 1896 v Athénách v Řecku. První zimní olympijské hry se konaly v roce 1924 v Chamonix ve Francii. Olympismus je životní filosofie, spojující vyrovnanost a kvality těla a ducha. Sport se míchá s kulturou a výchovou, olympismus hledá a vytváří životní styl založený na principu radosti z úsilí, výchovné hodnoty dobrého příkladu a respektování morálních principů.

Amnesty International kritizovala MOV za to, že nedokázal vyvinout dostatečný tlak na dodržování lidských práv v Číně.[1] MOV se také smířil s cenzurou Internetu v Číně během olympijských her,[2] což bylo v rozporu s 5. hlavní zásadou olympismu, definovanou v Olympijské chartě v části Základní principy olympismu.

Předsedové MOV

Mezinárodní olympijský výbor 1896 v Athénách. Stojící zleva: Gebhardt (Německo), Guth-Jarkovský (Čechy), Kemény (Uhersko), Balck (Švédsko); sedící: Coubertin (Francie), Vikelas (Řecko), Butovskij (Rusko). Foto: Albert Meyer

Akce pořádané MOV

Odkazy

Reference

  1. Amnesty International kritizuje Čínu kvůli lidským právům, ta to odmítá. Novinky.cz [online]. [cit. 2008-8-20]. Dostupné online.
  2. Olympijský výbor se smířil s cenzurou internetu během olympijských her. Novinky.cz [online]. [cit. 2008-8-20]. Dostupné online.
  3. Favorit ve volbách uspěl. Mezinárodní olympijský výbor povede Bach [online]. iDNES.cz, 2013-09-10 [cit. 2021-11-09]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.