Impresionismus
Impresionismus je umělecký směr, který vznikl v druhé polovině 19. století. Byl reakcí na ateliérovou malbu, jeho cílem je malba v přírodě (plenér), kde se pokouší zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle, neopakovatelné chvíle, okamžik duševního rozpoložení (imprese = dojem). Navazuje na realismus, se kterým má mnoho společných prvků, pojmů.
Pojem impresionismus je odvozen od obrazu Clauda Moneta Impression, soleil levant (Imprese, východ slunce), který byl roku 1874 vystaven na výstavě nezávislých malířů v Paříži. Poprvé tento pojem (v hanlivém smyslu) použil kritik Louis Leroy, neboť obraz považoval za nedokončený. Prosazení impresionismu ukončilo tradiční akademické umění a nastal rozvoj moderního umění.
Výtvarné umění
První impresionisté stáli ve své době mimo běžný vkus, neboť nerespektovali mnoho tehdy platných pravidel výtvarného umění. Zcela programově odmítli hledat ideální krásu, ale naopak chtěli zachytit přirozenou krásu ve svém okolí a v danou chvíli. Podstatné bylo i to, že nemalovali v ateliéru, ale venku v přírodě, zahradě (nebo alespoň z otevřených dveří), což jim umožnilo pozorovat přírodu a pokoušet se zachytit hru stínů a slunečního světla.
Typické impresionistické obrazy se poznají podle toho, že jsou tvořeny krátkými tahy (resp. doteky) štětcem, s nemíchanou barvou (především zářivé a jasné barvy), čímž vznikl strukturní povrch, který je odlišuje od děl jejich předchůdců. Kompozice díla bývá zjednodušená a inovační; důraz je kladen spíše na celkový efekt než na detaily. Celek díla je možno vnímat až s určitým odstupem.
Hlavním tématem impresionistických obrazů je krajina a příroda, kterou malíři zobrazují za různých světelných podmínek a atmosférických jevů. Dalším velmi častým a významným námětem impresionistů se stalo moderní město a společenský život zahrnující prostředí tanečních zábav, kaváren, divadel, koncertů a dalších kulturních akcí. V dílech malířek se objevuje hlavně téma domácího života a každodenních intimních rituálů, především kvůli tehdejším společenským poměrům, které neumožňovaly ženám stejnou svobodu tvorby jako mužům.
Významný vliv na impresionistické malíře mělo převážně vědecké bádání v oblasti optiky a barvy, vynález barvy v tubě, fotografie a inspirace japonskými dřevoryty.
Světoví malíři
- Eugene Boudin – Francouz
- Mary Cassatt – Američanka
- Gustave Caillebotte – Francouz
- Camille Corot – Francouz
- Edgar Degas – Francouz
- Henri Fantin–Latour – Francouz
- Henri de Toulouse-Lautrec – Francouz
- Laura Muntz Lyall – Kanaďanka
- Édouard Manet – Francouz
- Claude Monet – Francouz
- Berthe Morisot – Francouzka
- Camille Pissarro – Dán-Francouz
- Pierre-Auguste Renoir – Francouz
- Alfred Sisley – Francouz
- Paul Gauguin – Francouz
- Paul Cézanne – Francouz
Kompozice díla bývá zjednodušená a inovační
Literatura
Literární impresionismus se projevil především posílením lyričnosti a hudebností verše. Tematicky se orientoval na intimní a přírodní poezii. Dále došlo k vyjadřování v náznacích, popisování emocí a nálad. To samozřejmě vedlo k jistému sblížení se symbolismem.
Z toho logicky vyplývá, že se impresionismus objevoval především v básních, kde lze poměrně dobře vystihovat nálady a pocity, pokud se objevil v próze nebo dramatu, byly u hrdinů také vyzdvihovány především jejich pocity a nálady, což nutně vedlo k chatrnosti děje, tato díla pak neměla úspěch.
Světová literatura
- Paul Verlaine – Francouz
- Charles Baudelaire – Francouz
- Paul Bourget – Francouz
- André Gide – Francouz
- Marcel Proust – Francouz
- Hugo von Hofmannsthal – Rakušan
- Anton Pavlovič Čechov – Rus
- Rainer Maria Rilke – pražský Němec
- Franz Kafka – pražský německy píšící Žid
Hudba
Impresionismus přinesl do hudby nové prostředky (uvolnění harmonie, relativní osamostatnění hlasů, používání disharmonie, septimové, nonové a undecimové akordy v dříve nepoužívaných netradičních souvislostech, nová formová řešení). Za tvůrce hudebního impresionismu je považován C. Debussy, který navázal na rozmanité hudební vzory (vliv např. gregoriánského chorálu a hudby Dálného východu). Debbusyho projev ovlivnil hudbu 20. století.
Svět
- Claude Debussy – Francouz
- Maurice Ravel – Francouz
- Albert Roussel – Francouz
- Ottorino Respighi – Ital
- Alexandr Nikolajevič Skrjabin – Rus
Čechy
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu impresionismus na Wikimedia Commons
- Biography.com – Impressionists
- Impresionismus.cz
Umělecký sloh | ||
---|---|---|
Předchůdce: Historismus |
Impresionismus |
Nástupce: Naturalismus |