Harrachovská kotlina

Harrachovská kotlina je údolí a část geomorfologické jednotky Krkonoš[1].

Harrachovská kotlina
Nejvyšší bod750 m n. m. (vrstevnice)

Nadřazená jednotkaZápadní Slezský hřbet
Sousední
jednotky
Západní Slezský hřbet, Západní Český hřbet, Vilémovská hornatina, Jizerské hory

SvětadílEvropa
StátČesko Česko
PovodíMumlava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poloha a geomorfologie

Harrachovská kotlina náleží do geomorfologického celku Krkonoše, podcelku Krkonošské hřbety, okrsku Slezský hřbet a podokrsku Západní Slezský hřbet, jehož je samostatnou v jihozápadním zakončení se nacházející částí[2]. Kotlinu prakticky beze zbytku vyplňuje zástavba města Harrachov a její hranice je uměle stanovena na vrstevnici 750 metrů. Na jihozápadě se její hranice nachází v prostoru přemostění Mumlavy silnicí I/10 a na severozápadě kotlina dosahuje v prostoru Huťského rybníka polské státní hranice. Sousedními krkonošskými geomorfologickými jednotkami jsou na jihu Vilémovská hornatina a na jihovýchodě Český hřbet. Na severu se nachází Slezský hřbet, pod který kotlina spadá. Na západě navazují Jizerské hory. Harrachovská kotlina se nachází v ochranném pásmu Krkonošského národního parku.

Popis

Většina kotliny je vyplněna zástavbou města Harrachov. V severojižním směru jí prochází silnice I/10 z vnitrozemí ke státní hranici s Polskem. Osu kotliny tvoří tok řeky Mumlavy, Mumlavský vodopád se nachází v místě, kde do kotliny vtéká. Jedinou významnější vodní plochou je Huťský rybník ve severozápadní části. Zde se nachází i jediná souvisleji zalesněná plocha.

Reference

  1. Harrachovská kotlina na Mapách.cz
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.