Huťský rybník

Huťský rybník (též Jitronická nádrž, Zelný rybník, Krauter Teich, Gereuther Teich) je splavovací nádrž v Novohradských horách. Nachází se na Huťském potoce, v kotlině, obklopené kopci Smrčina (919 m, na severu), Vyhlídka (941 m, na jihozápadě) a Stříbrný vrch (939 m, na východě), v nadmořské výšce 814 m. Má rozlohu 5,9 ha (původně 7,45 ha) a maximální hloubku (u výpusti) 1,8 m.[1]

Huťský rybník
Porost přesličky v litorálu nádrže
Poloha
SvětadílEvropa
StátČesko Česko
KrajJihočeský
OkresČeský Krumlov
ObecPohorská Ves
KatastryPivonice u Pohorské Vsi
Huťský rybník
Zeměpisné souřadnice48°39′19″ s. š., 14°40′56″ v. d.
Rozměry
Rozloha5,9 ha
Objem55 370 m³
Povodí5,1 km²
Max. hloubka1,8 m
Ostatní
Typsplavovací nádrž
Nadm. výška814 m n. m.
Přítok vodyHuťský potok
Odtok vodyHuťský potok
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Nádrž byla vybudována v roce 1784 a v blízkosti byla v témže roce založena sklárna Terčí Huť (Theresienhütte). Jako splavovací nádrž (klauza) sloužila k posílení toku a pro lepší plavbu dlouhého polenového dřeva z novohradských lesů krátkodobým intenzivnějším vypouštěním nahromaděné vody po dobu plavení.

Vegetace a fauna

Huťský rybník má rozsáhlý mělký litorál a postupně zarůstá mokřadní vegetací. Velkou část vodní plochy porůstají rdest vzplývavý, rdest alpský, přeslička poříční, douška kanadská, douška americká, řasa skleněnka. Z fauny je významný rak říční, z ryb zde žijí střevle potoční, střenka mramorovaná, vranka obecná a slunka obecná. Dále zde žijí ropuchy obecné, které se v období jejich rozmnožování stávají příležitostnou složkou potravy vyder. Pravidelně zde hnízdí např. potápka malá.

Reference

  1. LETT, Petr. Novohradské hory a Novohradské podhůří. Praha: Baset, 2006. ISBN 80-7340-091-X. Kapitola Hydrologie, s. 73–74.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.