Békés

Békés [békéš] je župa v jihovýchodním Maďarsku. Žije zde asi 360 tisíc obyvatel a hlavním městem je Békéscsaba. Na jihovýchodě sousedí s Rumunskem a dále na jihozápadě se župou Csongrád-Csanád, na severozápadě s Jász-Nagykun-Szolnok a na severovýchodě s Hajdú-Bihar.

Župa Békés
Békés megye

znak

vlajka
Geografie
Hlavní městoBékéscsaba
Souřadnice46°44′15″ s. š., 21°2′41″ v. d.
Rozloha5 630 km²
Časové pásmo+1
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel359 948 (2011)
Hustota zalidnění63,9 obyv./km²
JazykMaďarština
Národnostní složeníMaďaři, v malém počtu Slováci a Rumuni
NáboženstvíKřesťanství
Správa regionu
Nadřazený celekMaďarsko Maďarsko
Druh celkuŽupa
Podřízené celky8 okresů
57 obcí
Vznik1950
představitelLászló Domokos
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2BE
Oficiální webwww.bekesmegye.hu
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Dnešní župa Békés vznikla při správní reformě roku 1950 a zhruba se shoduje se stejnojmennou historickou uherskou župou, která měla ovšem členitější tvar a jejím hlavním městem byla Gyula. Současné hranice župy zahrnují i okrajové části někdejších žup Arad, Bihar, Csanád, Csongrád a Jász-Nagykun-Szolnok.

Přírodní poměry

Župa leží ve Velké uherské nížině a celé její území je rovinaté. Hlavní řekou je Kriš (Kőrös), jehož tři zdrojnice (Bílý, Černý a Bystrý Kriš) přitékají z Rumunska. Území je protkáno kanály a strouhami a roztroušeně po celé jeho ploše jsou v rámci národního parku Kőrös-Maros chráněny zbytky lužní a stepní krajiny.

Doprava

Župa Békés leží z hlediska silniční dopravy v poměrně periferní poloze, neboť tudy nevede žádná dálnice ani evropská silnice. Od Budapešti vedou silnice č. 44 a 46, kolmo na ně pak tangenciální silnice č. 47 Szeged - Debrecín. Lepší spojení nabízí železnice; Békéscsaba je významným uzlem a prochází jí hlavní trať z Maďarska do Rumunska (přechod Lőkösháza-Curtici).

Okresy

Seznam okresů:[1]

Města

Odkazy

Reference

  1. Járás.info.hu. Járás.info.hu. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-11-13. (maďarsky) Archivováno 13. 11. 2018 na Wayback Machine

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.