Anselmo Lurago

Anselmo Martin Lurago, nebo jen Anselmo Lurago (asi 1701, Como29. listopadu 1765, Praha) byl český architekt a stavitel italského původu v období vrcholného a pozdního baroka.

Anselmo Lurago
Narození1701
Como
Úmrtí29. listopadu 1765
Praha
Povoláníarchitekt a stavitel
PříbuzníAntonio Giovanni Lurago (strýc)[1]
Giovanni Martino Lurago (polorodý bratr)[1]
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Palác Kinských, jedna ze staveb, kde A. Lurago navázal na předchozí návrh Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Život

Byl pokřtěn v Como 9. ledna 1701.

Učil se u architekta Františka Maxmiliána Kaňky a pak dlouho získával praxi na pevnostních stavbách u svého strýce Bartolomea Scottiho.

Roku 1727 získal měšťanské právo v Praze na Malé Straně.

Od roku 1752 realizoval ve funkci dvorního stavitele přestavbu Pražského hradu podle plánů Nicolò Pacassiho.

Byl dvakrát ženatý. V letech 1753–1756 byl rektorem Vlašské kongregace na Malé Straně, jejíž součástí byl i sirotčinec, o který se pečlivě staral. Pohřben byl u kostela svatého Jana Křtitele v Oboře na Malé Straně.

Dílo

Zaměstnávala jej šlechtická klientela, např. Černínové (rekonstrukce hradčanského paláce), Ditrichštejnové, Kounicové, Salmové a Šlikové. Po svém strýci dokončoval stavby v Osově a Lysé nad Labem. Stal se nástupcem Kiliána Ignáce Dientzenhofera, na jehož práci navázal ve šlechtickém prostředí (palác Sylva-Taroucca a palác Kinských) a také v pracích pro katolickou církev v Praze (kostel svatého Mikuláše na Malé straně, kostel svatého Tomáše, Břevnovský klášter) i jinde v Čechách (klášter Dolní Ročov, Broumovský klášter, Přeštice). Navrhoval také kostel sv. Václava ve Vysoké na Mělnicku, interiér zámecké kaple v Hoříně či kostel sv. Vavřince v Jezvém u České Lípy ad.[2]

Bývá považován za autora projektu kostela Panny Marie Sedmibolestné v Rabštejně nad Střelou.[3]

Odkazy

Reference

  1. různí autoři: Dizionario biografico degli italiani. 1960. Dostupné online. [cit. 2020-03-15]
  2. Poche, Umělecké památky Čech IV., 294 a I., 437.
  3. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Západní Čechy. Příprava vydání Miloslav Bělohlávek. Svazek IV. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. Kapitola Rabštejn nad Střelou – zámek, s. 285–286.

Literatura

  • Poche, E. (red.), Umělecké památky Čech. Praha: Academia 1977.
  • VLČEK, Pavel. Slavné stavby rodiny Luragů v Čechách. Praha: Kotěrovo centrum architektury a Foibos Books, 2015. 88 s. ISBN 978-80-87073-83-4.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.