Abraxas (náboženství)
Abraxas (starořecky Αβρασαξ, Abrasax) je koptsko-gnostické tajemné jméno, jímž egyptský gnostik Basileidés (kolem roku 130 n. l.) označuje významnou božskou bytost nižšího řádu (velkého archonta), posledního z 365 archontů (vládců), kteří v sestupném řádu reprezentují časovou a prostorovou vzdálenost mezi hmotným světem a Nezrozeným Bohem, jež poslal na svět Ježíše Krista (jehož gnostici považovali za ducha). Basileidés a jeho následovníci chápali Abraxa jako demiurga, tedy nižšího boha, a ztotožňovali jej s bohem Židů ze Starého zákona, stvořitelem světa a člověka, jehož skutečné jméno je Iao nebo též Sabaoth. Obecně archonti v gnosticismu jsou nižší božstva bránící duším opustit hmotný svět.
Abraxas | |
---|---|
Synonyma | Iao, Sabaoth |
Řecké jméno | Abraxas (ΑΒΡΑΞΑΣ) Abrasax (ΑΒΡΑΣΑΞ) |
Význam | demiurg (nižší bůh stvořitel) |
Atributy | štít, bič, hadi místo nohou, zbroj, kohoutí hlava |
Literární prameny | Evangelium Egypťanů, egyptské magické papyry |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Etymologie
Někteří vidí původ jména v kopštině 1. století n. l., v níž by mohlo znamenat „svaté slovo“ či „svaté jméno“. Valentinus, nazývaný „nejhlubším učencem gnoze“, vykládal jméno velkého gnostického božstva Abraxas jako složeninu ze slov Ab nebo Af („budiž“) + rax nebo rak („uctíváno“) + sas nebo sax, pův. ze sadži („jméno“). Kurt Rudolph, světově uznávaný odborník na gnózi, však uvádí, že se původně jednalo o „tajemný opis jména židovského boha Jahveho, psaného čtyřmi (hebrejsky: arba = abra) souhláskami (tetragram)."[3]
Výskyt
Vyskytuje se:
- během 1. století n. l. se symbol Abraxas hojně vyskytoval ve formě kamenných magických amuletů a pečetí (postava s lidským tělem, kohoutí hlavou a hady místo nohou),
- v gnostickém spise zvaném „Svatá knize velkého neviditelného Ducha“ neboli Evangeliu Egypťanů,
- v egyptských a helénistických magických papyrech,
- ve spise „Požehnaný Eugnóstos“, dalšího textu z Nag Hammádí, který by mohl do určté míry reflektovat Basileidovu kosmologii,
- ve 13. století byl motiv Abraxa používán templáři na jejich pečetích. Zpodobňován byl na nich spolu s latinským nápisem „TEMPLI SECRETUM“, řádovým křížem a řeckými písmeny Ι Α Ω odkazujících ke Kristu. Latinský nápis mohl naznačovat řádové tajemství a užíván pro přísně tajné dokumenty. Jednu takovou pečeť vlastnil francouzský mistr André de Colours.
Mytologie
Naproti demiurgovi, který je nižším bohem a stvořitelem a kterého Basileidés představil ve formě archonta Abraxa, Bůh Otec vysílá na svět Krista v podobě Ježíše, aby mohla být božská podstata člověka vysvobozena. Oproti běžné křesťanské verzi příběhu nebyl Ježíš podle gnostiků ukřižován a místo něj se na kříži octl Šimon z Kyrény. Kristus se vrátil zpět k Bohu Otci.
Abraxas basileidovců v sobě reprezentuje Dobro i Zlo, v jedné entitě uctívané božstvo i obávaný démon. Z této bytosti pak vychází pět prasil: duch, slovo, prozřetelnost, moudrost a moc.
Magická symbolika
Na četných řeckých i římských gemách z pozdního starověku je bytost tohoto jména zobrazována s trupem člověka, hlavou kohouta (symbol fronésis, prozíravosti), nohama v podobě hadů Loga (slova) a Núse (rozumu), držící štít (symbol sofie, moudrosti) a bič (symbol dynamis, síly/potence).
Jméno Abraxas je spojeno s magickou formulí slova abrakadabra.
V moderní okultní literatuře
V novověku byl okultisty zařazován jako démon do grimoárů pojednávajících o čarodějnictví a černé magii. Proto je i dnes někdy mylně spojován se satanismem.
- Abraxas je kouzelné slovo složené z počátečních písmen hebrejského Božího jména[zdroj?].
- Abraxas v sobě spojuje a harmonicky sjednocuje božské i temné stránky, světlo a tmu, mužský a ženský princip[zdroj?].
- Slovo abrakadabra je psáno 7 hláskami, přičemž každá symbolizuje jeden den Stvoření, a jsou-li písmena jména čtena řeckým způsobem jako čísla, dávají 365 (tj. počet dní v roce).
- Tento symbol se nachází jak na egyptských magických papyrech (symbol celosti, magické znamení a jako číslo 7)[zdroj?], tak na starověkých kamenných amuletech.
- Jako bojovník s bičem je znamením moci a jako nositel štítu je znamením opory a bezpečí. Abraxas je nejmocnější znamení pro neutralizaci sil černé magie a proto je od svého vzniku používán jako ochranný a podpůrný amulet. Byl ochranným symbolem, znamením vítězství a štěstí[zdroj?].
- Ve zvířecí říši byl Abraxas manifestován havranem (věřilo se, že Abraxas se může lidem zjevit v této podobě)[zdroj?].
- V numerologii s číslem 7 (vládne sedmi planetám, sedmi dnům Stvoření, má 7 písmen)[zdroj?].
- Mezi planetami znázorňuje Slunce (vládce všech planet, vládce světla, vítěz nad temnotou)[zdroj?].
- Jako časový úsek znázorňuje celý cyklus. Je symbol celistvosti a jméno boha roku (číselná hodnota jména je 365; a = 1, b = 2, r = 100, x = 60, s = 200)[zdroj?].
Odkazy
Reference
- KING, Charles W. The Gnostics and their remains, 19. století
- KING, Charles W. The Gnostics and their remains, 19. století
- RUDOLPH, Kurt. Gnóze. Podstata a dějiny náboženského směru pozdní antiky. Praha: Vyšehrad, 2010. ISBN 978-80-7021-947-8. S. 309.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Abraxas na Wikimedia Commons
- Encyklopedické heslo Abraxas v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích