Zrcadlo (rozcestník)
Pojem zrcadlo (případně zrcadlení) má více významů:
- Zrcadlo – povrch odrážející světlo
- Vypuklé zrcadlo – je stejně jako jiná zrcadla, založeno na principu odrazu světelných paprsků. Ohnisko a střed křivosti zrcadla se nachází za zrcadlem. Obraz v zrcadle je vždy zmenšený, což způsobuje, že se v zrcadle dokáže odrážet větší zorné pole (rozsah pozorované scény) než např. u rovinného zrcadla.
- Zrcadlo (architektura) – architektonický pojem pro dekorativní prvek – mírně vpadlou nebo vystouplou plochu různé velikosti a tvaru
- diagonální zrcadlo – jiný název pro zograskop (taky optický stroj s podpěrou, nebo diagonální optické zařízení); optické zařízení, které slouží k prohlížení stereoskopických obrazů. Zvyšuje pocit vnímání hloubky z plochy pozorovaného obrazu. Skládá se z otočného šikmého zrcadla s optickým objektivem a z dřevěného stojanu.
- tektonické zrcadlo – zvláštní horninový útvar se sklovitou strukturou
- Zrcadlo (loď) – plochá svislá část zádi lodi
- Zrcadlo (film) – film Andreje Tarkovského
- Zrcadlo (okres Jičín) – rybník v okrese Jičín na území obce Kopidlno, součást ptačí oblasti Rožďalovické rybníky
- Zrcadlo (okres Benešov) – rybník v okrese Benešov na území obce Vrchotovy Janovice
- Zrcadlo (okres Pardubice) – malý rybník v okrese Pardubice na území obce Choltice
- Zrcadlo, zrcadlo – desátý díl druhé řady seriálu Star Trek. Premiéra epizody v USA proběhla 6. října 1967, v Česku 6. prosince 2002.
- Zrcadlo králů – tibetsky Gjalrab salwä melong, je tradiční tibetská kronika ze 14. století, jejímž autorem je Sönam Gjalcchän (1312–1375).
- Magnetické zrcadlo – tvar magnetického pole, který způsobuje odraz nabitých částic, pohybujících se tímto polem. Na principu magnetického zrcadla pracuje řada magnetických nádob, ale je i základem některých přírodních jevů, jako jsou například van Allenovy pásy.
- Saské zrcadlo (německy Sachsenspiegel) – středověká právní kniha dochovaná v několika bohatě iluminovaných opisech. Autorem byl Eike von Repgow, který jej vytvořil v letech 1220–1233, pravděpodobně na zakázku pána z Falkenštejna. Nejdřív bylo nejspíš napsáno v latině a až potom přeloženo do dolnoněmčiny.[1]
- Švábské zrcadlo, něm. Schwabenspiegel) – právní kniha sepsaná hornoněmecky jakýmsi augsburským františkánem v druhé polovině 13. století, která byla využívána hlavně v jihoněmecké oblasti. Švábské zrcadlo v obecných záležitostech vychází ze Saského zrcadla, resp. z na něho vycházejícího Deustchenspieglu.
- Vesmírné zrcadlo, někdy taky soleta či luneta – umělé kosmické těleso v podobě zrcadla, které je umístěno na oběžné dráze kolem kosmického tělesa. Má za cíl odrážet dopadající světlo například na povrch planety a tu následně osvětlovat či oteplovat.
- Zpovědní zrcadlo – Zpovědní zrcadlo je text probírající různé hříchy, poklesky, vášně. Zpovědní zrcadlo si může pročítat kajícník před zpovědí, aby si uvědomil, co všechno je hříchem a čím se ve svém životě prohřešil. V tomto zrcadle má pravdivě uvidět svůj duchovní stav ve světle učení svatých otců Církve.
- Vaginální zrcadlo, (Speculum) – lékařský nástroj, běžně nazývaný (vaginální) zrcadlo
- Kouř a zrcadla nebo Kouř a zrcadlo (anglicky Smoke and Mirrors) – 5. díl 2. série (a celkově jedenáctý) britského seriálu / sitcomu z prostředí informačních technologií IT Crowd (Partička IT). Význam fráze, resp. názvu lze přeložit jako „mlžit a zatloukat“.
- Mirror (angl. zrcadlo) – průběžně aktualizovaná kopie serveru, resp. webové stránky
- Sazební obrazec – předloha k sazbě stránky, žargonem zvaná špígl
Související články
- Zrcadlení disku – jedna z konfigurací RAID
- Zrcadlení – v matematice označuje osovou nebo rovinnou souměrnost
- Za zrcadlem a co tam Alenka našla (známé i pod názvem Alenka za zrcadlem a s čím se tam Alenka setkala anglicky Through the Looking Glass and What Alice Found There) je kniha Lewise Carrolla, vyšla v roce 1871. Jde o volné pokračování knihy Alenka v říši divů.
Podobné výrazy
Reference a poznámky
- Mirror of the Saxons [online]. 1295-1363 [cit. 2013-08-13]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Slovníkové heslo zrcadlo ve Wikislovníku
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.