Saské zrcadlo

Saské zrcadlo (německy Sachsenspiegel)[1] je středověká právní kniha[2] dochovaná v několika bohatě iluminovaných opisech. Autorem byl Eike von Repgow,[3] který jej vytvořil v letech 12201233, pravděpodobně na zakázku pána z Falkenštejna. Nejprve bylo nejspíše napsáno v latině a až poté přeloženo do dolnoněmčiny.[4]

Papež a císař jako hlavy křesťanstva
Saské zrcadlo
Sachsenspiegel
AutorEike von Repgow
JazykMiddle Low German
Žánrpróza a Speculum
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Je to soupis zemského a lenního práva saské oblasti (severní Německo). Prameny pro soupis byly saské právní obyčeje, některé říšské zákony a rozsudky císařského soudu, zrcadlo naopak nenese známky vlivu římského ani kanonického práva. Brzy si získal autoritu a oblibu, byl přeložen do několika jazyků a vlivy jsou patrné v dalších soupisech, Saské zrcadlo je základ pro Deutschenspiegel a odtud potom i na Švábské zrcadlo. Zpracováním zásad v tomto soupisu ovlivnilo také městské právo saské oblasti, tzv. magdeburské právo.

Odkazy

Reference

  1. Sachsenspiegel [online]. www.wissen.de [cit. 2016-05-22]. Dostupné online.
  2. Sachsenspiegel In: Geschichtsquellen des deutschen Mittelalters
  3. BARANOWSKI, Günter. Kultur- und rechtshistorische Wurzeln Europas: Arbeitsbuch. [s.l.]: BoD – Books on Demand 550 s. Dostupné online. ISBN 9783936999167. (německy)
  4. Mirror of the Saxons [online]. 1295-1363 [cit. 2013-08-13]. Dostupné online. (anglicky)

Literatura

  • Saské zrcadlo in Ottův slovník naučný. Praha: J. Otto, 1904. s. 655.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.