Zobecněná Stokesova věta
Zobecněná Stokesova věta je v diferenciální geometrii tvrzení o integraci diferenciálních forem, které zobecňuje a zahrnuje několik vět vektorového počtu. Je pojmenovaná po Georgi Gabrielu Stokesovi, ačkoliv poprvé tuto větu pravděpodobně zformuloval William Thomson.
Znění věty
Buď M varieta dimenze k v prostoru dimenze n s okrajem a buď k−1 rozměrná diferenciální forma na M. Označíme-li ∂M okraj M s příslušnou kladnou orientací, pak platí:
kde d je vnější derivace diferenciální formy.
- Pro n=1, k=1 přechází na druhou základní větu integrálního počtu,
- pro n=2, k=2 přechází na Greenovu větu,
- pro n=3, k=1 přechází na větu o potenciálu pro třírozměrný křivkový integrál 2. druhu,
- pro n=3, k=2 přechází na klasickou Stokesovu větu,
- pro n=3, k=3 přechází na Gaussovu větu.
Odvození jednotlivých integrálních vět ze zobecněné Stokesovy věty
Gaussova věta
Uvažuje se klasická Gaussova věta ve trojrozměrném euklidovském prostoru. Množinou M tedy budeme v tomto případě rozumět daný objem a ∂M plochu, která jej uzavírá. Vyjdeme z toho, že máme po ploše ∂M integrovat tok vektorového pole, tedy
Forma dS má v kartézských složkách poměrně jednoduchý tvar (dy^dz,dz^dx,dx^dy) - ten je snadné zjistit, že první složka této formy musí být element plochy, ke kterému je vektor (1,0,0) kolmý. je vnější násobení forem. Pořadí forem dy,dz určujících plochu je libovolné. Zbylé souřadnice se určí cyklickou záměnou, aby nedošlo kezměně orientace formy (pokud by za plošku kolmou k (1,0,0) byla zvolena naopak dz^dy, pak pokud ostatní složky budou určeny cyklickou záměnou, výsledek bude stejný.)
Nyní se aplikuje věta - tedy zderivuje integrovaná forma. V členech jsou vždy derivace podle dvou souřadnic nulové, takže zbývá jedna, konkrétně tedy
Jakmile jsou souřadnicové formy ve správném pořadí, tak lze aplikovat tzv. hustotní duál a převést integrál z formy na běžný integrál přes objem.
Je tedy vidět, že nám vyšla právě Gaussova věta.
Stokesova věta
Zcela obdobným postupem lze dospět ke znění Stokesovy věty.
Aplikuje se věta
Provede se vnější derivace na jednotlivých formách
Protože vnější součin je na 1-formách antisymetrický, posbírá se integrál podle jednotlivých 2-forem
Lze si všimnout, že (jsou-li jednotlivé formy ve správném pořadí podle indexů) jde o Stokesovu větu