Zdeněk Glückselig

Zdeněk Glückselig (16. února 1883 Kutná Hora[2]13. prosince 1945 Praha) byl český malíř, ilustrátor a restaurátor.

Zdeněk Glückselig
ak. mal. Zdeněk Glückselig
Narození16. února 1883
Kutná Hora
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí13. prosince 1945 (ve věku 62 let)
Praha
Československo Československo
Místo pohřbeníVršovický hřbitov
Povolánímalíř, restaurátor, ilustrátor a krajinář
Manžel(ka)Louisa Glückseligová-Pávová[1]
Podpis
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob malíře, portrétisty a krajináře Zdeňka Glückseliga a jeho ženy Luisy, rozené Pávové, koncertní pěvkyně

Život

Narodil se v Kutné Hoře v rodině lesního správce Karla Glückseliga. Od roku 1902 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u prof. E. K. Lišky, poté přestoupil na pražskou Akademii výtvarného umění, kde studoval u prof. V. Bukovace a R. Ottenfelda a v roce 1909 studium dokončil. Od roku 1910 byly zveřejňovány reprodukce jeho obrazů ve Zlaté Praze. V roce 1912 obdržel Hlávkovo cestovní stipendium na cestu do Itálie, kam záhy odjel a studoval malbu starých mistrů a ze studijních účelů pořizoval i kopie jejich obrazů. Po první světové válce maloval hojně na Orlicku, později na Českomoravské vysočině a taktéž maloval zákoutí a pamětihodnosti staré Litomyšle. Pro tamější městskou obrazárnu restauroval obrazy Mařáka a Dvořáka. Podílel se coby autor na výzdobě Rolnické vzájemné pojišťovny v Praze, výzdobě ředitelny Agrobanky v Bratislavě, banky Slavie v Praze a na panoramatu lázní v Piešťanech a v tamějším Thermal paláci. Jeho obrazy zakoupili v minulosti ministr veřejných prací Karel Marek a francouzský generál Mittelhauser. Zemřel roku 1945 v Praze a pohřben je na Vršovickém hřbitově.

Zdeněk Glückselig byl malíř krajin, podobizen, tvůrce plakátů a též zručný restaurátor. Jeho manželkou[1] byla koncertní pěvkyně a nakladatelka Luisa Glückseligová roz. Pávová(*1.1.1893 Praha - †1955 Klášterec nad Orlicí)[3].

Galerie

Odkazy

Reference

Literatura

  • 1936 – Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic)
  • 1947 – Toman Prokop, Nový slovník československých výtvarných umělců. 3. vyd. Díl I. Praha: Rudolf Ryšavý, 1947, s. 260.
  • 1993 – Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K)
  • 1995 – Signatury českých a slovenských výtvarných umělců

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.