Vsevolod I. Jaroslavič

Vsevolod I. Jaroslavič (103013. dubna 1093) byl kyjevský kníže z rodu Rurikovců, vládl v letech 10761077 a 10781093. Byl synem Jaroslava Moudrého a švédské princezny Ingigerd.

Vsevolod I. Kyjevský
Narození1030
Kyjev
Úmrtí10. dubna 1093 (ve věku 62–63 let)
Vyšhorod
Místo pohřbeníKatedrála svaté Sofie
Povolánípolitik
ChoťAnastázie Monomachovna Byzantská (1046–1067)
Anna Polovská (od 1068)
DětiVladimír II. Monomach
Adéla Kyjevská
Rostislav Vsevolodovič Perejaslavský
Anna Kyjevská
Kateřina Kyjevská
RodičeJaroslav I. Moudrý a Ingegerda Švédská
RodRurikovci
PříbuzníAnna Kyjevská, Anastázie Rurikovna, Alžběta Kyjevská, Izjaslav Jaroslavič, Igor Jaroslavič, Svjatoslav II. Jaroslavič, Vladimír Jaroslavič a Vyacheslav Yaroslavich (sourozenci)
Funkcečernigovský kníže (1073–1078)
kyjevský kníže (1076–1077)
kyjevský kníže (1078–1093)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Perejaslavský kníže

Vsevolod vládl dlouhá léta Perejaslavli, kterou mu odkázal ve své závěti otec. V té době úzce spolupracoval se svými staršími bratry, kyjevským knížetem Izjaslavem a černigovským knížetem Svjatoslavem, což jim umožnilo kontrolovat v podstatě celé území ruského státu. Historici proto často píší o triumvirátu. Roku 1073 získal na základě stařešinského práva po svém bratru Svjastoslavovi II., který vyhnal Izjaslava z Kyjeva a usedl na knížecí stolec, Černigov a dosadil sem svého syna Vladimíra.

Po Svjatoslavově smrti roku 1076 se stal kyjevským knížetem, ale trůn brzy přenechal staršímu Izjaslavovi, který se vrátil z ciziny. Izjaslav však již roku 1078 zahynul a Vsevolod znovu usedl na knížecí stolec v Kyjevě. Jeho vláda byla vyplněna množícími se dynastickými rozbroji a sílícími útoky kočovných Polovců, kterým se snažil čelit s pomocí svých synů, především nejstaršího Vladimíra.

Rodina

Vsevolodovou ženou byla byzantská princezna, dcera nebo neteř císaře Konstantina IX. Monomacha. Podle pozdější ruské tradice poslal prý císař s nevěstou knížeti panovnickou korunu, tzv. Monomachovu čapku, kterou používala ke své korunovaci veliká knížata moskevská od roku 1498. Ve skutečnosti však šlo o zlatou přilbu egyptské provenience, kterou ve 14. století získal Ivan I. Kalita od tatarského chána. V tomto manželství se kromě dalších dětí narodil kyjevský kníže Vladimír II. Monomach.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.