Adéla Kyjevská

Adéla Kyjevská (asi 107120. července 1109), označovaná také jako Eupraxia či Praxedis, byla druhá manželka Jindřicha IV. a římskoněmecká císařovna. Jejím otcem byl kyjevský kníže Vsevolod I. Jaroslavič a bratrem Vladimír II. Monomach.

Adéla Kyjevská
Narození1071
Kyjev
Úmrtí20. července 1109 (ve věku 37–38 let)
Kyjev
Místo pohřbeníKyjevskopečerská lávra
Povolánípanovnice
ChoťJindřich IV.
Henry I, Margrave of the Nordmark
RodičeVsevolod I. Kyjevský a Anna Polovská
RodRurikovci
PříbuzníVladimír II. Monomach, Rostislav Vsevolodovič Perejaslavský a Anna Kyjevská[1] (sourozenci)
FunkceHoly Roman Empress
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Eupraxia se poprvé vdala za Jindřicha I. Dlouhého, markrabího Severní marky. Z manželství se nenarodily děti a Jindřich zemřel v roce 1087. Eupraxia se uchýlila do kláštera Quedlinburg, kde se seznámila s Jindřichem IV., který také v roce 1087 ovdověl. Na Jindřicha udělala silný dojem její krása a v roce 1089 se s ní Kolíně nad Rýnem oženil. U příležitosti své korunovace přijala jméno Adéla (Adelheid).

Adéla Jindřicha doprovázela během jeho výpravy do Itálie, než ji zanechal ve Veroně. V roce 1093 uprchla do Canossy, kde žádala o pomoc Matyldu Toskánskou, jednoho z Jindřichových nepřátel. Setkala se s papežem Urbanem II., na jehož naléhání Adéla veřejně prohlásila, že ji Jindřich drží proti její vůli, nutí ji zapojovat se do orgií a z provozovování černé mše.[2] K těmto obviněním se přidal i Konrád Francký, který prohlásil, že to je důvodem, proč se postavil proti svému otci Jindřichovi. Během orgií mu měl Jindřich nabídnout svou druhou manželku, což Konrád odmítl a proti otci se vzbouřil. Tato legenda má svůj původ v nepřátelství Jindřicha IV. a Urbana II. během boje o investituru.

Adéla se z Itálie odebrala do Uherska, kde žila až do roku 1099, kdy se vrátila do Kyjeva. Po smrti Jindřicha IV. v roce 1106 se stala jeptiškou, kterou byla až do své smrti o tři roky později.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eupraxia of Kiev na anglické Wikipedii.

  1. Sergej Semenovič Trubačev: Anna Vsevolodovna. In: Ruský biografický slovník, svazek 2. 1900.
  2. Women of Ancient Rus (In Russian)

Externí odkazy


Římská císařovna
Předchůdce:
Berta Savojská
10891095
Adéla Kyjevská
Nástupce:
Konstancie Sicilská (jako královna)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.