Vladimír Preclík

Vladimír Preclík (23. května 1929, Hradec Králové3. dubna 2008, Praha) byl český sochař, malíř, řezbář a spisovatel, vysokoškolský pedagog, předseda uměleckého spolku Mánes. Během svého života vytvořil přes 800 soch a napsal dvanáct knih. Na zámku v Bechyni je otevřeno Muzeum Vladimíra Preclíka se stálou expozicí jeho děl. Stálá expozice jeho prací je i v jeho rodném Hradci Králové. V tamější katedrále sv. Ducha je umístěna Preclíkova busta čtvrtého římského papeže sv. Klimenta.

ak. soch. Vladimír Preclík
Karel Kuklík, portrét Vladimíra Preclíka, 60. léta
Narození23. května 1929
Hradec Králové
Československo Československo
Úmrtí3. dubna 2008 (ve věku 78 let)
Praha
Česko Česko
Povoláníspisovatel, sochař, politik, učitel a grafik
OceněníCena města Brna (1998)
Artis Bohemiae Amicis (2004)
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Preclíkův památník druhého odboje na pražském Klárově
Preclíkův Chaplin – Plastika němého filmu na sídlišti Barrandov v Praze
Katedrála prosbyKřížová cesta 21. století u Kuksu

Život

Narodil se v Hradci Králové. Studoval na Vyšší škole sochařsko-kamenické v Hořicích a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, ateliér prof. Josefa Wagnera. Než vstoupil na umělecké školy, učil se řemeslo řezbářské v Hradci Králové.

Vystavoval od roku 1958 (již tehdy zaujaly jeho dřevěné moderní perfektně provedené sochy Dopravní prostředek, Staré provensálské město, Ježek, portréty Jana Wericha, Jaroslava Ježka a další) a uspořádal více než 80 samostatných výstav doma i v cizině. Získal řadu ocenění a uznání. V roce 1967 byl vybrán mezinárodní jury mezi největších 50 sochařů světa. V témž roce byl jeho více než čtyřmetrový dřevěný Strom života vystaven mezi uměleckými díly na světové výstavě EXPO'67 v Montrealu, kde se vedle sebe octla jména Preclík a Picasso. Je zastoupen ve všech krajských galeriích v České republice i ve významných muzeích v zahraničí (Centre Pompidou v Paříži, Middelheim v Antverpách…).

Jeho první manželkou byla akademická sochařka a malířka Zdena Fibichová, jejímž dědečkem byl hudební skladatel Zdeněk Fibich. Na svých dalších plastikách pracoval zejména ve svém novém atelieru v Braníku v Praze 4, kde rovněž převážně bydlel až do předčasného úmrtí Zdeny Fibichové.

V 60. letech 20. století byl spoluzakladatelem a organizátorem proslulých Mezinárodních sochařských sympozií v Hořicích, obnovených po vnucené normalizační přestávce počátkem 90. let, která přivedla do Čech evropské i světové sochaře.

V roce 1975 vytvořil originální uměleckou sestavu polychromovaných moderních soch ve velkých skleněných lahvích, kterou slovně ocenil i jeho přítel Jan Werich.

Jako jeden z prvních podepsal v roce 1989 petici kulturních a dalších známých osobností „Několik vět“ na podporu iniciativy Václava Havla.

V roce 1990 byl jmenován profesorem sochařství na Vysokém učení technickém v Brně a spoluzakládal Fakultu výtvarných umění, jejímž se stal prvním děkanem (1993–1997). Roku 1990 realizoval též pomník s bronzovou sochou T. G. Masaryka (Vincenc Makovský) v Bystřici nad Pernštejnem a zvítězil v soutěži na návrh Památníku amerických osvoboditelů města Plzně 6. května 1945. Masarykův pomník v nadživotní velikosti s podstavcem v Preclíkově úpravě byl předtím postaven v ose Václavského náměstí a pěší zóny v Praze na Můstku u příležitosti tehdejší více než půlroční výstavy k výročí vítězství demokracie v Československu, konajícící se Na příkopě a v paláci U Hybernů.

Postupně byl poslancem ČNR za OF Východočeského kraje, předsedou Unie výtvarných umělců ČR, předsedou Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska, prezidentem Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích, založil Interlignum (sympozium pro dřevo v Deštném v Orlických horách) a Letní školu pro mladé sochaře na Orlíku. Byl rovněž členem Masarykova demokratického hnutí, jehož zakládací listinu podepsal v roce 1990. Byl předsedou S.V.U. Mánes, předsedou PEN klubu a předsedou občanského sdružení Křížová cesta, jež v roce 2004 založil s úmyslem ztvárnit novodobou křížovou cestu v krajině Kuksu, volně inspirovanou někdejší Kalvárií žirečských jezuitů a hraběte F. A. Šporka.

S jeho synovcem, benešovským primářem MUDr. Zdeňkem Preclíkem, konzultovali nejen zdravotní, ale také filosofické a umělecké záležitosti. A rovněž „Preclíkovy ruce“ v chrámu sv. Ducha v Hradci Králové byly modelovány s neuvěřitelnou přesností podle rukou Zdeňkových.

Jeho přítel Jiří Kolář, s nímž rovněž umělecky spolupracoval, mu věnoval řadu svých prací (speciálně polepené housle a další koláže).

V roce 1998 bylo v Bechyni v zámeckém parku, v pozdně gotické bývalé zámecké sýpce otevřeno Muzeum Vladimíra Preclíka.

Zajímavá souborná výstava Preclíkových děl na počátku nového tisíciletí byla v Městském muzeu pod věží Staré radnice na Masarykově náměstí v Třeboni, kde zaujal zejména nový portrét Jana Vodňanského.

Na pohřbu Vladimíra Preclíka v dubnu 2008 pronesl poslední rozloučení kardinál Dominik Duka a vyzdvihl jak Preclíkovo umění, tak jeho lidské vlastnosti.

Odkazy

Knihy

  • Trojhlas /Melantrich, 1986/(na základě televizního pořadu s Miroslavem Horníčkem a Iljou Hurníkem)
  • Dřevěná knížka /Melantrich, 1988/
  • Tiše se přemisťovati, Po stopách českého barokního sochařství ve východních Čechách, /Kruh, 1989/
  • Smírčí kříže /Čs. spisovatel, 1989/
  • Kameny pokání /Melantrich, 1995/
  • Holomráz /Nevole, 1995/
  • Americký kolotoč /Petrov, 1997/
  • Deset zastavení v Provence /Kant, 2001/
  • 54 týdnů dobrého roku /Eminent, 2001/
  • Paměť sochařského portrétu /Academia, 2003/
  • Motáky z bechyňské šatlavy /Galerie Bayer+Bayer, s.r.o. Praha, 2004/
  • Šifra mistra Vladimíra aneb 50 + 50 /spolu s Vladimírem Justem, Paseka 2007/

Biografie

  • Vladimír Preclík : Brno 1990–1998 /Jaroslav Malina a kolektiv, Brno: CERM, 2002/
  • Vladimír Preclík /monografie, Jan Baleka, Praha: Academia, 2004/
  • Sochařům se netleská, rozhovor Lenky Jaklové s Vladimírem Preclíkem /Lenka Jaklová, Gallery, 2006/
  • Vratislav Preclík: Za sochařem Vladimírem Preclíkem, in. Čas. č. 82, roč. XVI., s. 5–6, ISSN 1210-1648, duben–červen 2008

Externí odkazy

Předseda SVU Mánes
Předchůdce:
Jiří T. Kotalík
20052008
Vladimír Preclík
Nástupce:
Jiří T. Kotalík
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.