Villa Rexeis

Villa Rexeis (čp. 741) je honosná reprezentativní vila na Prunéřovském předměstí v Kadani. Stojí na rohu ulic Poštovní (dříve Gabelsbergerova) a Na Podlesí. Dokončena byla roku 1911. Autorem projektu je kadaňský stavitel Johann Petzet, který jej vypracoval pro českého železničáře a strojvůdce c. k. Rakouských státních drah Karla Rexeise.

Villa Rexeis na historické fotografii
polygonální věž vily Rexeis
Villa Rexeis
Základní informace
ArchitektJohann Petzet
Výstavba1911
StavebníkKarel Rexeis
Poloha
AdresaPoštovní čp. 741, Kadaň, Česko Česko
Souřadnice50°22′57,84″ s. š., 13°16′9,8″ v. d.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Výstavba

Villa Rexeis je zbudována podle projektu kadaňského stavitele Johanna Petzeta. Stavebníkem a prvním majitelem vily byl Karel Rexeis. Villa Rexeis je velká reprezentativní rodinná rezidence, která se svými parametry podobá malému zámečku. Výrazným detailem, který tento dojem umocňuje, je polygonální věž s vysokou špičatou střechou v rohu vily.

Majitelé

Stavebníkem vily čp. 741 byl plzeňský rodák Karel Rexeis, český železničář a strojvůdce c. k. Rakouských státních drah. Roku 1905 si Karel vzal za manželku Marii, rozenou Barth, kadaňskou Němku. Svatba se konala v římskokatolickém děkanském kostele Povýšení sv. Kříže v Kadani, novomanželé však zpočátku pobývali v Plzni. Tam se jim roku 1907 narodil syn Johann, který ale o rok později zemřel. V roce 1910 se manželé Rexeisovi přestěhovali do Kadaně a krátce žili v domě čp. 541 v ulici Kapitána Jaroše (dříve Nádražní třída). Karel Rexeis však již tehdy plánoval výstavbu reprezentativní rodinné rezidence. Již roku 1911 tak došlo k výstavbě Villy Rexeis podle projektu kadaňského stavitele Johanna Petzeta. Rok nato se manželům Rexeisovým narodila dcera Rosa Emilie.

Poté, co se Karel Rexeis s rodinou přestěhoval do Kadaně, se brzy stal důležitou osobností kadaňské české menšiny. Po rozpadu Rakouska-Uherska na konci první světové války roku 1918 například odmítl, jako jediný z kadaňských železničářů, složit slib věrnosti samozvané vládě tzv. Německých Čech (Deutschböhmen), pročež byl neprodleně suspendován. Po vzniku samostatné Československé republiky patřil k nejiniciativnějším osobnostem české minority v Kadani. Kadaňští Češi měli tehdy své centrum v hostinci U Zlatého jelena (čp. 109) ve Sládkově ulici (dříve Sladká) poblíž Kadaňského hradu. Když byl v září roku 1919 v Kadani založen odbor Národní jednoty severočeské, stal se Karel Rexeis jeho pokladníkem. Spolek v Kadani podporoval především zdejší českou školu a knihovnu. Dále zaopatřoval většinu českého kulturního dění.

V roce 1920 byla v hostinci U Zlatého jelena založena pobočka Jednoty zaměstnanců čs. drah. Karel Rexeis se stal jejím prvním předsedou, a tuto funkci pak vykonával do roku 1921. Tehdy byl již jmenován vrchním oficiálem Čs. státních drah (ČSD) a byl vážený nejen mezi kadaňskými Čechy, ale i mezi Němci. Na přelomu 20. a 30. let byl jednou z hlavních osobností spolku Český dům. Když nedlouho poté odešel do penze, stále hrdě užíval svého železničářského titulu vrchní oficiál ve výslužbě. S narůstající nevraživostí mezi Čechy a Němci v průběhu 30. let se Karel Rexeis nenechal vyvést z míry a s úřady korespondoval zásadně v českém jazyce, přičemž vždy akcentoval, že jeho rodina je českoněmecká. Situace vyeskalovala po připojení severozápadních Čech k nacionálně-socialistickému Německu zřízením tzv. Sudetské župy. Dcera Emilia odešla koncem roku 1939 do Prahy, manželé Rexeisovi však zůstali v Kadani. Zde se také dočkali konce druhé světové války.

Po válce se s manželi Rexeisovými paradoxně jednalo jako s Němci, a tudíž se s nimi počítalo jako se zrádci a kolaboranty. Na základě tzv. Benešových dekretů jim hrozila konfiskace jejich vily. Karel Rexeis se však jako český vlastenec a houževnatý muž pustil do boje s úřady. Nepolevil, ani když mu v únoru roku 1946 zemřela manželka Marie a boj za očištění svého jména vedl dál. V září téhož roku se konečně dočkal, když Rada Městského národního výboru v Kadani rozhodla o vyjmutí vily Rexeis z konfiskace a v prosinci byl Karlu Rexeisovi vydán doklad o státní a národní spolehlivosti. Další osudy Karla Rexeise nám již nejsou známy. Pravděpodobně dožil zbytek svého života v Kadani.

V současnosti se ve vile nachází oblíbený výčep Švejk restaurant U věžičky.

Odkazy

Literatura

  • HLAVÁČEK, Petr. Kadaňské vily a jejich zapomenuté osudy. Kadaň: Město Kadaň, 2017, s. 70-75.
  • HLAVÁČEK, Petr. Kadaňský poutník. Kulturně-historický průvodce starou Kadaní. Kadaň: Město Kadaň, 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.