Uhličitan olovnatý

Uhličitan olovnatý je bílá, jedovatá, anorganická látka bez zápachu a chuti se vzorcem PbCO3. Tato látka se v přírodě vyskytuje v nerostu zvaném cerusit.

Uhličitan olovnatý

Vzhled uhličitanu olovnatého

Obecné
Systematický název Uhličitan olovnatý
Ostatní názvy Karbonát olovnatý
Sumární vzorec PbCO3
Vzhled Bílá krystalická látka
Identifikace
Registrační číslo CAS 598-63-0
Vlastnosti
Molární hmotnost 267,21 g/mol
Teplota rozkladu 315 °C; tj. 588 K (na CO2 a PbO)
Hustota 6,582 g/cm3
Rozpustnost ve vodě 0,1 mg/100 ml (20 °C)
Bezpečnost

GHS07

GHS08

GHS09
[1]
Nebezpečí[1]
R-věty R20/22 R33 R50/53 R61 R62
S-věty S45 (S53) S60 S61
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výroba

Tato látka se vyrábí průmyslově reakcí ve vodě rozpustných olovnatých solí s uhličitanem sodným. Příkladem těchto solí jsou dusičnan olovnatý (drahá, ale velice snadná výroba), octan olovnatý či chlorid olovnatý (není moc dobře rozpustný). Reakce probíhá dle rovnice:
Pb+II (aq) + Na2CO3 (aq) → 2Na+I (aq) + PbCO3 (s)

Reakce

Tato látka se při zahřívání nad 315 °C rozpadá na oxid uhličitý a oxid olovnatý dle rovnice:
PbCO3tCO2 + PbO
Podobně jako ostatní uhličitany, reaguje se silnými kyselinami, jako kyselina chlorovodíková či kyselina dusičná a jinými, za vzniku příslušných solí, vody a oxidu uhličitého.

Využití

Ve dnešní době je využití uhličitanu olovnatého kvůli jeho toxicitě redukováno na minimum, nejdůležitější využití je v chemickém průmyslu, nicméně dříve se tato látka používala jako pigment do barev a líčidel. Používala se nejčastěji v kombinaci s jinými látkami, např. směs uhličitanu a hydroxidu olovnatého byla nazývána olovnatá běloba.

Bezpečnost

Uhličitan olovnatý je nerozpustný ve vodě, proto by teoreticky, podobně jako například síran olovnatý či sulfid olovnatý měl projít tělem bez větších následků. Problém však je, že tato látka pro požití reaguje s kyselinou chlorovodíkovou v žaludku za vzniku rozpustného chloridu olovnatého, který způsobuje otravu olovem. Proto se při práci s touto látkou musí zacházet nanejvýš opatrně.


Reference

  1. Lead carbonate. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.