Tonka Šibenice

Tonka Šibenice je jeden z prvních českých zvukových filmů. V roce 1930 ho natočil podle povídky E. E. Kische režisér Karel Anton původně jako němý film.

Tonka Šibenice
Původní názevTonka Šibenice
Země původuČeskoslovensko Československo
Jazykněmý film
Délka79 minut
Žánryněmý film
filmové drama
ScénářBenno Vigny
Willy Haas
RežieKarel Anton
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleIta Rina
Vera Baranovskaya
Josef Rovenský
John Mylong
Jindřich Plachta
 více na Wikidatech
KameraEduard Hoesch
StřihKarel Anton
Výroba a distribuce
Premiéra1930
Tonka Šibenice na FP, ČSFD a ČSFD, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Film byl ozvučen až dodatečně v ateliérech Gaumont u Paříže za použití dánské techniky vynálezců Petersena a Poulsena, a to současně v češtině, němčině a francouzštině. Premiéru měl 27. února 1930 v pražském kinu Alfa. V Německu byl uváděn pod původním názvem Kischovy předlohy jako "Die Galgentoni", ve Francii pod názvem "Tonischka"[1]. V úplné kopii se dochovala jen francouzská zvuková verze. Z české existuje pouze 15 úvodních minut, během nichž zpívá Karel Hašler písně Hradčany krásné a Když padá v Praze sníh.

Hlavní roli Tonky hrála Jugoslávka (Slovinka) Ita Rina, vlastním jménem Ida Kravanja. Byla vybrána v jugoslávské soutěži krásy a angažována německou společností. Svoji filmovou slávu započala legendárním Erotikonem režiséra Gustava Machatého z roku 1929.

Filmový pás Tonky Šibenice měří 2312 metrů a trvá 79 minut.

Tvůrci

  • Námět: Jako námět byla použita povídka E.E. Kische, nicméně, jak uvádí Kisch v Tržišti senzací, autoři scénáře mu tento námět "ukradli" a tvrdili, že si příběh Tonky Šibenice vyslechli přímo od dotyčné, a to kupodivu přesně tak, jak ho zachytil Kisch svým nezaměnitelným stylem. Soud o autorství Kisch prohrál.
  • Scénář: Benno Vigny, Willy Haas
  • Kamera: Eduard Hoesch
  • Režie: Karel Anton
  • Výtvarník: Hanuš Gödert, Vilém Poneš
  • Hudba: Erno Košťál
  • Ateliéry: Kavalírka, Praha; Gaumont u Paříže
  • Exteriéry: Veselí nad Moravou
  • Vyrobila firma: Anton

Hrají

Odkazy

Reference

  1. Jaroslav Brož, Myrtil Frída: Historie československého filmu v obrazech 19301945, Orbis, Praha, 1966, str. 12–3

Literatura

  • Jaroslav Brož, Myrtil Frída: Historie československého filmu v obrazech 19301945, Orbis, Praha, 1966, str. 12–4, 272, 291, foto 1, 2, 6

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.