Sussex (království)

Sussex (staroanglicky Sūþseaxna rīce, tj. království Jižních Sasů, anglicky Kingdom of the South Saxons) bylo jedním ze sedmi anglosaských království, jehož hranice se shodují s původním královstvím Regnense a pozdějším hrabstvím Sussex.

Království Jižních Sasů
Sūþseaxna rīce (ang)
 
 
477825  
geografie

Británie okolo roku 800
Chichester, Selsey (sídlo jihosaského biskupství)
obyvatelstvo
národnostní složení:
staroangličtina (Ænglisc)
státní útvar
vazalství:
Wessex Wessex (686726, 827860)
Mercie Mercie (771796)
státní útvary a území
předcházející:
subrománská Británie
Haestingas
následující:
Wessex

Historie

Podle Anglosaské kroniky se v roce 477 vylodilo vojsko pod vedením Elleho v místě zvaném Cymenes ora a porazilo místní obyvatele. Je zaznamenána i další bitva na místě Mearcredes burne roku 485 a roku 491 vyplenil Elle se svým synem Cissou hrad Pevensey a pobil všechny jeho obyvatele. Elle je popisován Bedem jako první vůdce, který ovládl své spolubojovníky, ale konkrétní data nemusí být úplně přesná, protože kronika byla napsána o několik století později.

Až do roku 607 neexistují záznamy o Sussexu. V tomto roce se utkal Ceowulw z Wessexu s jižními Sasy. Roku 681 se Wilfrid z Yorku na své pouti z Northumbrie zastavil v Sussexu, aby si tady odpočinul a zůstal zde až do roku 686 a obrátil jeho obyvatele na křesťanství. Podle Bedeho byl král Edelweath již dříve pokřtěn v Mercii. Tento král později věnoval Wilfridovi půdu pro založení opatství v Selsey, které se stalo sídlem biskupů jižních Sasů a působilo až do roku 1075.

Krátce nato byl ale Edelweath zavražděn a království bylo vypleněno východosaským princem Caedwallou. Ten byl ale vyhnán dvěma šlechtici Berthunem a Andhunem, kteří se ujali vlády v království. Roku 686 se Sussex účastnil v útoku na Kent ale po neúspěchu jejich území přešlo pod správu Wessexu.

Údaje o dalším období jsou jen útržkovité. Z počátku 8. století existuje několik listin vydaných králem Nodhelmem, ale jejich přesné datum nemusí být přesné. Roku 825 se podrobil Sussex Egbertovi a byl ovládán královstvím Wessex. Zdá se, že o něco později byl spravován spolu s Kentem.

Roku 1009 hrál důležitou roli v politice země Wulfnoth Cild, správce Sussexu. Plavba lodí, jejímž byl velitelem, dopadla katastrofálně. Lodě se v bouři dostaly na pobřeží a jeho muži je spálili, což znamenalo zkázu anglického loďstva a roku 1011 Sussex spolu s větší části jižní Anglie ovládli Dánové. Wulfnoth byl otcem Godwina, který byl jmenován roku 1020 hrabětem z Wessexu a po jeho smrti byl jeho následníkem jeho syn Harold (později král Harold II.).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kingdom of Sussex na anglické Wikipedii.


Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.