Ropovod Družba

Ropovod Družba (rusky Дружба нефтепровод, přeložitelné do češtiny jako ropovod Přátelství) je nejdelší ropovod na světě (následuje jej ropovod Baku–Tbilisi–Ceyhan). Družba spojuje státy bývalé RVHP[p. 1] se zeměmi bývalého SSSR.

Mapa ropovodu

Význam

Ropovod vystavěly státy RVHP v čele se Sovětským svazem, jeho hlavním účelem bylo zásobovat státy socialistické soustavy ropou a zemním plynem z oblasti středního Ruska. Surovina na své cestě urazí trasu dlouhou 4 000 km. Ropovod jednak zajišťuje zemím východní Evropy dodávku suroviny, potřebnou zejména pro výrobu paliv, současně však v minulosti tyto země učinil de facto ekonomicky závislými na SSSR. Dodnes je stále využíván – Rusko jako nástupnický stát SSSR stále dodává do Evropy velké množství ropy právě pomocí ropovodu Družba.

V 90. letech 20. století iniciovaly tehdejší vlády České republiky vybudování dalšího ropovodu z jihozápadu – ropovod Ingolstadt z německého Bavorska (kde původně končil ropovod vedoucí sem z italského Terstu), tak aby se Česko stalo méně závislé na dodávkách této suroviny z Ruska. Tato ropa se zpracovává výhradně v Kralupech nad Vltavou.

Trasa ropovodu

Ropovod v průseku lesa poblíž Zálesné Zhoře

Ropovod začíná v Samaře[p. 2], v jihovýchodní části evropského Ruska, kam se sbíhají další ropovody ze Sibiře, Uralu a Kazachstánu. Poté pokračuje západním směrem až do běloruského města Mazyr, kde se rozdvojuje na severní větev (vedoucí do Polska a Německa) a na jižní (spojující Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko a Česko). Ropovod byl budován v letech 1961 až 1971 (do Záluží u Mostu byl doveden v roce 1965). První dodávka ropy dorazila do bývalé Československé republiky 3. února 1962 (Bratislava).

Denně ropovodem proteče mezi 1,8 až 2 miliony barelů ropy (z toho 1,4 až 1,6 milionů barelů plyne do EU), probíhají práce na dalším zvýšení jeho kapacity. Správcem celého systému je ruská společnost Transněft.

Na území ČR je provozovatelem ropovodu Družba i IKL akciová společnost MERO ČR (MEzinárodní ROpovody). Celková průběžná délka trasy je 357 km, celková délka trasy včetně zdvojení a odboček dosahuje 505 km, průměr potrubí je 528 mm, rychlost proudění ropy v potrubí je 1,0 až 1,4 m/s, ročně proteče kolem 9 milionů tun ropy.

Centrální tankoviště ropy je umístěno poblíž Nelahozevsi.

Odkazy

Poznámky

  1. Mezivládní dohoda podepsána 18. prosince 1959 v Moskvě
  2. Výstavba začala 10. prosince 1960

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.