Robert Spaemann

Robert Spaemann (* 5. května 1927, Berlín, Výmarská republika10. prosince 2018) byl německý římskokatolicky orientovaný filosof.

Robert Spaemann
Robert Spaemann (2010)
Narození5. května 1927
Berlín
Úmrtí10. prosince 2018 (ve věku 91 let)
Stuttgart
Povolánífilozof, vysokoškolský učitel a spisovatel
Oceněnídůstojník Řádu akademických palem (1988)
Záslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo (1988)
Bavorský řád za zásluhy (1994)
Cena Karla Jasperse (2001)
Maxmiliánův řád pro vědu a umění (2001)
 více na Wikidatech
RodičeHeinrich Spaemann a Ruth Krämer
Podpis
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Akademická dráha

Narodil se v Berlíně roku 1927. Vystudoval univerzitu v Münsteru, na které se v roce 1962 habilitoval. Univerzitním profesorem pro obor filosofie se stal na stuttgartské univerzitě, kde působil do roku 1968, poté čtyři roky přednášel na univerzitě v Heidelbergu a aktivní akademickou činnost zakončil na mnichovské Ludwig-Maximilians-Universität, ze které v roce 1992 odešel do důchodu jako profesor emeritus. Působil také jako čestný profesor salcburské univerzity.

Práce

Svým založením vychází z konzervativních pozic orientován na křesťanskou etiku. Známým se stal pracemi v oblastech bioetiky, ekologie a lidských práv. Ačkoli není dosud široce překládán z rodné němčiny, v současnosti patří k nejvýznamnějším autoritám v otázkách etiky a jeho dílo je oceňováno také papežem Benediktem XVI. Klíčová práce z roku 1989 s názvem „Glück und Wohlwollen“ (české vydání: Štěstí a vůle k dobru : (pokus o etiku). ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ. 1998) vyslovuje čtyři teze, podle kterých je štěstí založeno na dobročinném jednání, protože jsem byli stvořeni Bohem jako sociální bytosti s cílem vzájemně si pomáhat nacházet pravdu a smysl ve zmateném a nepokojném světě.

Veřejně se vyjádřil proti atomovým zbraním, eutanazii, potratům a zaujal kritické stanovisko ve věci utilitarizmu. V roce 2006 se zúčastnil setkání filosofů a vědců na téma evoluce, které uspořádal papež Benedikt XVI.

Patří ke kritikům druhého vatikánského koncilu, kterým podle něj začíná epocha úpadku v církvi.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Spaemann na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.