Rio Grande do Sul

Rio Grande do Sul je nejjižnější brazilský stát. Hlavním a největším městem státu je Porto Alegre. V okolí měst Bento Gonçalves a Caxias do Sul se nachází největší vinice v zemi. Je součástí brazilského Jižního regionu a sousedí s Argentinou a Uruguayí.

Rio Grande do Sul

znak

vlajka
Geografie
Hlavní městoPorto Alegre
Souřadnice29°45′36″ j. š., 53°9′36″ z. d.
Rozloha281,748,538 km²
Časové pásmo-3
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel10,963,216
Hustota zalidnění38,9 obyv./km²
Jazykbrazilská portugalština, indiánské jazyky
Národnostní složeníBrazilci, Indiáni
NáboženstvíŘímskokatolické
Správa regionu
Nadřazený celekBrazílie
Druh celkubrazilský spolkový stát
Vznik1889
GuvernérEduardo Leite
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2BR-RS
Oficiální webwww.rs.gov.br
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ekonomika

Rio Grande do Sul je jedním z nejvíce prosperujících brazilských států. Hlavními vývozními artikly jsou boty, tabák, automobily, obilí, kůže, hovězí maso a chemikálie. Rio Grande do Sul tvoří 10 % brazilského HDP, ačkoliv zde žije pouze 6 % brazilské populace.

Separatismus

V Rio Grande do Sul existuje tradičně silné hnutí za nezávislost. Důvody jsou jak ekonomické (stát odvádí do federální pokladny více příjmů, než dostává), tak etnické - obyvatelstvo je zde na rozdíl od zbytku Brazílie převážně bílé, potomci italských, portugalských a německých přistěhovalců. Už v letech 18361845 zde byla vyhlášena na protest proti porušování ústavy brazilským císařem republika Piratini s prezidentem Bentem Goncalvesem da Silvou, která vedla proti centrální vládě tzv. válku otrhanců. Vlajka Piratini měla tři šikmé pruhy: zelený, červený a žlutý. I po potlačení povstání existovaly vždy silné snahy o co největší nezávislost na ústřední moci, od roku 1992 zde existuje Hnutí za nezávislou republiku Pampas (tzv. República Gaúcha), která by zahrnovala Rio Grande do Sul, Santa Catarinu a Paraná.[1]

Odkazy

Reference

  1. Brazil [online]. [cit. 2008-03-14]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.