Michael Rafael Pavel

Rafael Michael Pavel (15. srpna 1842 Sedlo[1]14. února 1900 Vyšší Brod[2]), byl český římskokatolický duchovní, vyšebrodský cisterciák, knihovník a historik. V závěru života byl převorem vyšebrodského kláštera.

Vysoce důstojný pán
P. Rafael Michael Pavel, O.Cist.
převor kláštera ve Vyšším Brodě, knihovník a historik
Rafael Michael Pavel
Církevřímskokatolická
DiecézeČeskobudějovická
Zasvěcený život
Noviciát1862-1863
Svěcení
Kněžské svěcení1866
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • podpřevor ve Vyšším Brodě (1890–1899)
  • převor ve Vyšším Brodě (1899-1900)
Osobní údaje
Datum narození15. srpna 1842
Místo narozeníSedlo
Rakouské císařství Rakouské císařství,
Datum úmrtí14. února 1900
(ve věku 57 let)
Místo úmrtíVyšší Brod
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko,
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se jako Michael Pavel v jihočeských Komařicích 15. srpna roku 1842. Vystudoval českobudějovické gymnázium a ve svých dvaceti letech zahájil roční noviciát v cisterciáckém opatství ve Vyšším Brodě, kde přijal řeholní jméno Rafael. Po dokonání noviciátu byl poslán na studia teologie do Innsbrucku. V roce 1866 pak složil věčné sliby a byl vysvěcen na kněze. Následující roky prožil ve farní duchovní správě. Postupně byl kaplanem v Rožmberku nad Vltavou, Boršově a Přídolí.

V pozdějších letech se vrátil do Vyššího Brodu, kde v klášteře zastával funkci novicmistra. Staral se zároveň o klášterní knihovnu a věnoval se studiu dějin. Roku 1890 jej opat Wackarž jmenoval podpřevorem a o devět let později převorem, po smrti dosavadního převora Placida Blahusche. V těchto funkcích pomáhal Pavel stárnoucímu opatovi s řízením kláštera. Úřad převora však vykonával pouze osmdesát dní. Zemřel ve Vyšším Brodě 14. února 1900. Ve stejné době již opatu Wackaržovi ubývalo sil, a řízení kláštera v podstatě převzal Bruno Pammer, o pouhý rok později Wackaržův nástupce ve funkci opata.

Bibliografie

Rafael Michael Pavel psal historiografické spisy o vyšebrodském klášteře a působení cisterciáků v jižních Čechách. Texty psal v němčině a vycházely ponejvíce v Rakousích. Jde například o práce:

  • Die Abtei Hohenfurt in Böhmen (in: BRUNNER, Sebastian: Ein Cisterzienserbuch, Würzburg 1881)
  • Führer durch die sehenswerten Räumlichkeiten des Stiftes Hohenfurth (1882)
  • Die Verehrung der Hl. Mutter Anna in der Diözese Budweis (1891)
  • Der letzte Abt von Goldenkron (o opatu Bohumíru Bylanském, 1897)

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.