Poutní cesta

Poutní nebo poutnická cesta nebo stezka je cesta, která je využívána účastníky poutí k dosažení určitého cíle, jímž bývá většinou poutní místo.

Vierbergelauf (česky Pochod čtyř hor, poprvé popsán v roce 1578) v rakouských Korutanech

Historie

Všechna velká náboženství znají poutní cesty a poutní místa (například pouť hadždž do Mekky v islámu). Pěší putování není jen reliktem minulosti a nápodobou předků, ale má smysl i v tom, že člověk se díky fyzické oběti (zátěži) a překonávání nepohodlí obětuje, čímž se podle některých činí vnímavějším pro duchovní prožitky a kontakt s Bohem. Je také blíž přírodě a je schopen ji lépe vnímat. S tím souvisí tzv. barokní kompozice krajiny, kdy byly kostely a jiné krajinotvorné prvky zasazovány do krajiny se zřetelem na to, jak bude na poutníka, jdoucího ať už v procesí nebo samostatně, působit. Poutními místy bývají jak velká města, jako Jeruzalém (svaté město všech tří velkých monoteistických náboženství), Řím, Santiago de Compostela, tak kostely, kolem nichž vznikly jen menší obce nebo zázemí (Lurdy, Mariazell, Einsiedeln, Velehrad, Hostýn, Svatá Hora u Příbrami), ale také určitá jinak opuštěná místa v krajině, jako je hora, pramen, studna, jeskyně nebo svatyně. Během společných poutních cest se někdy konají zastavení například za účelem společné modlitby, rozjímání nebo mše svaté. Poutních cest bývalo mnoho, v Českých zemích byly oblíbené například poutě do Křtin nebo Mariazell v Rakousku. Některé cesty mají staletou tradici, jsou ale zakládány i cesty nové.

Seznam poutních cest

Svět

Česko

Odkazy

Reference

Literatura

  • Detlef Lienau: Sich fremd gehen. Warum Menschen pilgern Grünewald, Ostfildern 2009, ISBN 978-3-7867-2757-6
  • HAVELKA, Ondřej. Nový zákon pohledem cestovatele: Bible jako cestopis odhalující směr a smysl Cesty do nebeského Jeruzaléma. Praha: Akbar, 2019. ISBN 978-80-906325-3-0. (čeština)

Související články

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pilgerweg na německé Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.