Popelka Biliánová
Popelka Bilianová (27. ledna 1862, Králův Dvůr[2] – 7. března 1941, Praha), rozená Maria Popelková, byla česká vlastenecká spisovatelka, dramatička a publicistka, autorka řady sentimentálních próz, osvětová pracovnice v ženském hnutí, jedna ze zakladatelek českého dívčího skautingu.
Popelka Biliánová | |
---|---|
Popelka Bilianová | |
Rodné jméno | Maria Popelková |
Narození | 27. ledna 1862 Králův Dvůr Rakouské císařství |
Úmrtí | 7. března 1941 (ve věku 79 let) Praha Protektorát Čechy a Morava |
Místo pohřbení | Vyšehradský hřbitov [1] |
Pseudonym | Vyšehradská |
Povolání | spisovatelka |
Národnost | česká |
Významná díla | Do panského stavu, Paní Katinka z Vaječného trhu |
multimediální obsah na Commons | |
původní texty na Wikizdrojích | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Život
Narodila se roku 1862 v Králově Dvoře u Berouna jako Maria, dcera kupce Václava Popelky (1826–1901) a Marie, rozené Čtvrtníkové (1827–1907). V Počaplích u Berouna absolvovala dvoutřídní obecnou školu. Její otec invaliditou ztrácel živnost. Když bylo Marii patnáct let, přišla rodina o majetek a roku 1878 se přestěhovala do Prahy, kde se otec stal domovníkem a prodavačem, starší syn František (1863) se vyučil pekařem a mladší Karel (1870) studoval v Králově Dvoře.[3] Marie chtěla studovat na Učitelském ústavu, nebyla však přijata kvůli slabému zraku. Působila tedy jako vychovatelka,[4] od svého strýce si půjčovala knihy českých buditelů. Dostalo se jí zvláštního privilegia – směla navštěvovat některé přednášky na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, kde mezi studenty byla jediná dívka.
Proslula vlasteneckým a sociálním cítěním, jež projevovala spolkovou prací, organizační a charitativní činností. Například roku 1888 byla evidována jako agentka Ústřední matice školské. Pořádala výlety dětí po českých historických místech, organizovala sbírky šatstva, bot a hraček pro chudé české děti, především z německojazyčného pohraničí. Jako první v Čechách použila skautské zásady při založení dívčí osady v Chotouni, kde od roku 1912 organizovala pro dívky prázdninové osady.[4][5] Oproti svým mladším kolegyním, např. Vlastě Koseové, však nechtěla dívkám nabízet stejné nebo podobné činnosti jako skautům-chlapcům, a tak se postupně s hlavním proudem českého dívčího skautingu rozešla.[4] Pracovala také pro Ústřední spolek českých žen, kde se vedle kurzů šití a vaření konaly také přednášky o emancipaci žen a o jejich vzdělání. Stala se tak v období před první světovou válkou jednou z hlavních představitelek českého ženského emancipačního hnutí.
Díky této své činnosti se seznámila s nedostudovaným právníkem Arnoštem Bilianem (5. 4. 1863), za něhož se roku 1892 provdala. Po uzavření sňatku se odstěhovala s manželem na Vyšehrad do domku výběrčího mýta a potravní daně, kde žila až do své smrti (na tomto domě se dodnes nachází její pamětní deska). Se svým manželem měla čtyři děti (Zdebora Biliána – nedožil se jednoho roku, Zoru Mičevovou-Biliánovou, Květuši Biliánovou a RNDr. Zlatka Biliána), kterým umožnila získat vysokoškolské vzdělání, přestože její manžel roku 1918 spáchal kvůli depresím sebevraždu.[6] Aby mohly děti studovat na vysoké škole, přivydělávala si psaním různých fejetonů a článků do novin a časopisů a také tvorbou nenáročných příběhů pro dívky, které lze zařadit do červené knihovny.
Ve své literární tvorbě čerpala z tradice historické prózy a lidového čtení. Psala básně s mytologickými náměty, různé črty, humoresky, povídky, romány i divadelní hry. Sbírala pražské, zejména vyšehradské pověsti a literárně je upravovala. Zájem o folklór jí vedl i k zaznamenávání dětských her a lidových zvyků z různých ročních dob.
Ve stáří se její problémy se zrakem výrazně zhoršily. Nakonec dostala šedý zákal a po operaci oslepla úplně. Zemřela roku 1941 v Praze v domku na Vyšehradě.
Dílo
- Z našich zkazek (1891), kniha veršů,
- Všem ke štěstí (1901), povídka,
- Při osmi dětech (1903), povídka,
- Dětské hry kolové (1904), zaznamenané dětské hry,
- Z tajů pražských pověstí (1904, 1905), společně s Karlem Chalupou, dva díly,
- Pověsti vyšehradské (1905), pověsti autorkou zaznamenané nesahají sice dále než k počátku 19. století a ne všechny jsou opravdu lidového původu, přesto tvoří nedílnou součást pražské mytologie.
- Hra s panenkou (1905), zaznamenané dětské hry,
- O dívčím skautingu (1914),
- Do panského stavu (1907, rozšířeno 1916, definitivně 1920 v šesti svazcích), humoristický román o chudé rodině Kráčmerových, která vyhrála dva milióny v loterii a dostala se tak do lepší společnosti. Matka Kráčmerka se však jen těžce vpravuje do role vznešené paní domácí, protože je to v hloubi srdce stále prostá zelinářka se zlatým srdcem a panské móresy jsou jí z duše protivné.
- Z letního bytu (1915), divadelní hra pro mládež,
- Kocour v pensionátě (1915), divadelní hra pro mládež,
- Vyšehradský vodník (1915), divadelní hra pro mládež,
- Barborka (1915), divadelní hra pro mládež podle staročeského bájeslovného námětu,
- Pod selský krov (1921–1922), čtyřdílný román z vesnického prostředí,
- Mánina s Bábinou (1922), povídka,
- Po cestičkách k oltáři (1922), sbírka povídek,
- Paní Katinka z Vaječného trhu (1924), humoristický román o trhovkyni Katynce,
- Ze zápisků domácího šotka (1922), sbírka povídek,
- Šotkova žeň (1922), sbírka povídek.
Pseudonymy
Svá díla publikovala také pod pseudonymy: Jan Bílý, Jan Černý, Vyšehradská. Rovněž její vlastní jméno se vyskytuje v různých variantách: Mařenka Popelková, Popelka M. Biliánová i Bilianová.
Filmové adaptace
- Do panského stavu (1925), němý film, režie Karel Anton, v hlavní roli Antonie Nedošinská
- V panském stavu (1927), němý film, režie Václav Kubásek, v hlavní roli Antonie Nedošinská, pokračování předcházejícího filmu
- Paní Katynka z Vaječného trhu (1927), němý film, režie Václav Kubásek, v hlavní roli Antonie Nedošinská
- Matka Kráčmerka, (1934), režie Vladimír Slavínský, v hlavní roli Antonie Nedošinská
Odkazy
Reference
- hrob spisovatelky Popelky Biliánové na vyšehradském hřbitově v Praze
- Matriční záznam o narození a křtu
- Archivní katalog. katalog.ahmp.cz [online]. [cit. 2020-09-26]. Dostupné online.
- SÝKOROVÁ, Petra. Průkopnice skautingu, které z dívek udělaly holky do nepohody. Roverský kmen [online]. Junák - český skaut, 2021-02 [cit. 2021-03-31]. Dostupné online.
- Český skauting. www.skaut.org [online]. [cit. 2021-03-31]. Dostupné online.
- Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých VYŠ Z7, s. 289. Dostupné online.
Literatura
- FRABŠA, František Salesius. Čeští spisovatelé dnešní doby. Praha: Lidová tribuna, 1923. 160 s. S. 10–11.
- CHLÍBCOVÁ, Milada. heslo Popelka Biliánová. In: Lexikon české literatury 1 (A–G). Praha: Academia, 1985. S. 233.
- TOMEŠ, Josef, a kol. Český biografický slovník XX. století: I. díl: A–J. Praha; Litomyšl: Paseka; Petr Meissner, 1999. 634 s. ISBN 80-7185-245-7. S. 99.
- VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí: 5. sešit: Bi–Bog. Praha: Libri, 2006. 478–585 s. ISBN 80-7277-309-7. S. 506–507.
- CHAROUZDOVÁ, Eva. Osobnost Popelky Biliánové a její publicistická činnost. Praha: Karlova univerzita, Fakulta sociálních věd, Institut komunikačních studií, 2009. 93 s. Vedoucí bakalářské práce Doc. PhDr. Barbara Köpplová, CSc.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Popelka Biliánová na Wikimedia Commons
- Autor Popelka Biliánová ve Wikizdrojích
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Popelka Biliánová
- Eva Hrubešová: Kamenní svědkové minulosti… Dům výběrčího mýta a potravní daně na stránkách Prahy 2
- Geburts Buch: Ernst Ignaz Bilian
- Soupis pražského obyvatelstva: Arnošt Miroslav Billian
- Kniha oddaných: Arnošt Bilian, Marie Popelková
- Kniha narozených: Květuše Marie Biliánová
- Kniha narozených: Zlatko Václav Bilián