Phoenix

Phoenix (výslovnost [ˈfiːˌnɪks]IPA) je hlavní město státu Arizona na jihozápadě Spojených států amerických. Jedná se zároveň i o největší město Arizony a sídlo okresu Maricopa County. Město bylo založeno 25. února 1881 a v jazycích indiánů bylo nazvané Hoozdo (doslova horoucí místo) (dle kmene Navajo) a Fiinigis (dle kmene Apačů). Phoenix je pátým největším městem USA. Rozkládá se na 1230,5 km² a žije zde 1 512 986 obyvatel (k roku 2006).[1] Metropolitní oblast Phoenixu je 13. největší v USA, dle odhadů z roku 2006 zde žilo 4 039 182 obyvatel.[2]

Phoenix
City of Phoenix
Poloha
Souřadnice33°26′54″ s. š., 112°4′26″ z. d.
Nadmořská výška340 m n. m.
StátSpojené státy americké Spojené státy americké
federální státArizona
okresMaricopa County
Phoenix
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1 230,5 km²
Počet obyvatel1 512 986 (2006)
Hustota zalidnění1 229,6 obyv./km²
Správa
StarostaPhil Gordon (D)
Vznik1868
Oficiální webwww.phoenix.gov
Telefonní předvolba623, 480, 602 a 520
PSČ85003
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Demografie

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 1 445 632 obyvatel.[3]

Rasové složení

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 40,8% populace.[3]

Podle sčítání z roku 2000 bylo ve městě 1 321 045 obyvatel, 865 834 domácností a 407 450 rodin. Hustota zalidnění byla 1 074/km².

Historie

Indiánské osídlení

Již okolo roku 700 se v místě dnešního Phoenixu nacházela sídla indiánů kmene Hohokam. Indiáni zde v průběhu vybudovali přes 200 kilometrů zavlažovacích kanálů, díky kterým se stala úrodnou. Část trasy těchto kanálů byla v moderní době použita při budování Arizona Canalu, Central Arizona Project Canalu a the Hayden-Rhodesova akvaduktu.

Předpokládá se, že někdy mezi lety 13001450 vedla dlouhá období sucha, střídaná rozsáhlými záplavami k zániku civilizace Hohokamů.

Ulice v centru Phoenixu

20. století

K největšímu rozvoji města dochází v období od poloviny druhé světové války do současnosti. Zatímco v roce 1930 měl Phoenix 48 118 obyvatel, v roce 1950 zde žilo 106 818 lidí a podle sčítání z roku 1960 již více než čtyřnásobek - 439 170 obyvatel. Velký vliv na přírůstek obyvatel mělo také vytvoření letecké základy Luke Air Force Base v průběhu druhé světové války, která je v současnosti domovem největšího stíhacího křídla USAF a především vytvoření mnoha pracovních příležitostí při příchodu firem jako Honeywell (letectví), Intel (elektronika), Phelps Dodge Corporation (těžba minerálů).

Na přelomu 20. a 21. století dochází také k masivnímu rozvoji okolních měst aglomerace a přírůstku populace hlavně v severní a západní části.

Podnebí

Podnebí ve Phoenixu je aridního suchého typu - Phoenix má nejvyšší průměrnou maximální roční teplotu ze všech velkých měst v USA a jednu z největších průměrných letních teplot - překonávají ho pouze některá města v Perském zálivu. Teplota překračuje 100 °F (38 °C) v průměru více než 89 dní v roce. Nejvyšší teplota 50 °C byla naměřena 15. července 1990.

Suchý pouštní vzduch činí tyto vysoké teploty snesitelnějšími, avšak od poloviny července začíná monzunová sezóna, která trvá obvykle do půlky září a zvyšuje vlhkost vzduchu na nepříliš přijatelnou úroveň. Zima bývá mírná, teploty obvykle neklesají pod bod mrazu.

Administrativní členění

Downtown Phoenix

Phoenix se v současné době skládá z 15 městských částí - jsou to: Ahwatukee Foothills, Alhambra, Camelback East, Central City, Deer Valley, Desert View, Encanto, Estrella, Laveen, Maryvale, North Gateway, Sunnyslope, North Mountain, Paradise Valley, South Mountain. V roce 2004 přibyla další řídce osídlená část, která je známá pod prozatímním názvem New Village (Nová ves).

Neoficiálně, v běžné komunikaci je Phoenix dělen na tyto oblasti:

  • Downtown
  • West Phoenix
  • North/Northwest Phoenix
  • Southwest Phoenix
  • South Phoenix
  • Ahwatukee
  • East Side (East Valley)

Doprava

Letecká

Leteckou dopravní obslužnost zajišťuje především mezinárodní letiště Sky Harbor International Airport (kód IATA: PHX, ICAO: KPHX) ve východní části středu města, poblíž křižovatky hlavních dálnic. Sky Harbor je z hlediska osobní přepravy sedmým nejrušnějším letištěm v USA a 14. nejrušnějším na světě. V roce 2005 počet odbavených pasažérů přesáhl 41 miliónů. Z letiště odlétají pravidelné linky do více než 100 světových měst. Letečtí přepravci jako British Airways či Air Canada poskytují spojení s mezinárodními letišti v Londýně, Kanadě nebo Mexiku.

Soukromá a menší firemní letadla využívají menších regionálních letišť, jako je Phoenix Deer Valley Airport (IATA: DVT, ICAO: KDVT), které se nachází na severu města v městské části Deer Valley.

Veřejná doprava

Městskou dopravu ve Phoenixu zajišťuje společnost Valley Metro, která provozuje síť autobusových linek a dále koordinuje sdílení soukromých vozidel, tzv. rideshare. Ve výstavě je linka rychlodrážní tramvaje Valley Metro Rail, která byla uvedena do provozu v prosinci roku 2008. Do té doby byl Phoenix největším městem v USA bez městské kolejové dopravy, tzn. bez metra nebo tramvají.

Poté, co vlaková společnost Amtrak zrušila stanici ve městě, stal se Phoenix také jediným velkoměstem v USA bez osobní meziměstské železniční přepravy. Nicméně v centru Phoenixu se na 24. ulici nachází zastávka dálkových autobusů společnosti Greyhound.

Silnice a dálnice

Městem prochází mezistátní dálnice (interstate) I-10, která vede z Los Angeles, prochází centrem Phoenixu a pokračuje odtud dál jihovýchodně do Tucsonu. Středem města prochází také I-17, která spojuje Phoenix s Flagstaffem na severu. I-17, přestože je označena jako mezistátní (interstate) se nachází celá na území Arizony.

Phoenixem dále prochází severovýchodním směrem státní silnice 60 (US 60). Pro příměstskou i tranzitní dopravu mají velký význam dálniční obchvaty, nazývané smyčky - Loop 101 (Agua Fria Freeway/Pima Freeway/Price Freeway), Loop 202 (Red Mountain/Santan Freeway) a Loop 303 (Estrella Freeway).

Mezi další příměstské silnice patří 51 (Piestewa Freeway), 143 (the Hohokam Expressway), 153 (the Sky Harbor Expressway).

Sport

Phoenix je také domovem řady sportovních týmů. V Česku bude jistě mezi nejznámější patřit hokejový tým Arizona Coyotes (sídlí v Glendale), který patří mezi další „bez“ tohoto města - Arizona Coyotes je tým v NHL, který si zatím nikdy nesáhl na Stanleyův pohár.

Další sporty jsou zastoupeny týmy: Phoenix Suns (basketbal), Arizona Diamondbacks (baseball) a Arizona Cardinals (americký fotbal, sídlí v Glendale).

Partnerská města

Phoenix, má v současnosti deset partnerských měst.[4] Jsou to:

Reference

  1. Phoenix, Arizona - populační údaje (anglicky)
  2. Archivovaná kopie. www.census.gov [online]. [cit. 2008-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-14.
  3. United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online.
  4. Partnerská města (anglicky) Phoenix Sister Cities Commission Archivováno 24. 7. 2013 na Wayback Machine.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.