Přátelé v srdci Evropy
Sdružení Přátelé v srdci Evropy (německy: Freunde im Herzen Europas) je svazek mezi českými a německými městy a obcemi. Vzniku organizace předcházelo podepsání přeshraniční spolupráce mezi městy Aš, Rehau a Olešnice v roce 2001.
Sdružení Přátelé v srdci Evropy vzniklo 11. října 2002 v Aši, a to podepsáním dohody mezi 5 českými a 9 německými městy a obcemi. V roce 2008 měla organizace 16 členů.[1]
Všechna města a obce mikroregionu náleží do oblasti Ašska, bavorských Horních Frank nebo saského Vogtlandu, které spolu sousedí.
Historie
Celá oblast má bouřlivou historii. Do roku 1945 bylo Ašsko obýváno převážně německými obyvateli. Zhoršení vztahů mezi Čechy a Němci přišlo po první světové válce. Kulminovalo v době, kdy ašský učitel tělocviku Konrad Henlein inicioval založení Sudetoněmecké strany. V roce 1938 bylo Československo obsazeno nacistickým Německem, a byl vytvořen říšský Protektorát Čechy a Morava. Ašsko bylo Henleinem odevzdáno Hitlerovi ještě před podepsáním Mnichovského diktátu. Většina Čechů tehdy Ašsko musela opustit. Po skončení druhé světové války byli Němci z Československa vysídleni na základě Benešových dekretů. Vztahy mezi oběma zeměmi zůstaly až do roku 1989 velmi chladné, i přes oficiální přátelská gesta mezi NDR a Československem. Po pádu železné opony se spolupráce mezi Ašskem a sousedními německými regiony začala zlepšovat.
Cíle sdružení
Snahou organizace je přiblížení Čechů a Němců i přes jejich temnou historii. Cílem je také zlepšit přeshraniční komunikaci a dopravní infrastrukturu. Dále také navazování vztahů v hospodářských, sociálních, sportovních a kulturních sférách. Členská města a obce se také zavázala k výměně zkušeností z oblasti hospodářství či životního prostředí.
Dalším kladem organizace je možnost (využívaná) pořádání společných akcí či výměny žáků.
V roce 2004 byl vybudován na hraničním přechodu Krásná-Neuhausen v rámci mikroregionu Památník sjednocení Evropy. Jedná se o 3 metrový monument za 20 000 eur.
Současnost
V současné době má sdružení 16 členů. K zakládající čtrnáctce se připojila i města Plesná a Triebel. Vstupem České republiky do Evropské unie a následně do Schengenského prostoru je česko-německá spolupráce ještě mnohem lepší. Například zprůchodnění hraničního dopravního přechodu Doubrava-Bad Elster, či vytvoření turistických a cyklistických tras, které jsou vzájemně propojovány, a je tak možné snadno cestovat po celé oblasti trojmezí.
Patronát nad sdružením Přátelé v srdci Evropy přijal komisař Evropské unie v letech 1999 až 2010 Günter Verheugen.[2]
Členská města a obce
- Adorf (zemský okres Vogtland, Sasko)
- Aš (Česko)
- Bad Brambach (zemský okres Vogtland, Sasko)
- Bad Elster (zemský okres Vogtland, Sasko)
- Eichigt (zemský okres Vogtland, Sasko)
- Hazlov (Česko)
- Hranice (Česko)
- Krásná (Česko)
- Olešnice (Oelsnitz) (zemský okres Vogtland, Sasko)
- Plesná (Česko)
- Podhradí (Česko)
- Regnitzlosau (zemský okres Hof, Bavorsko)
- Rehau (zemský okres Hof, Bavorsko)
- Schönwald, (zemský okres Wunsiedel im Fichtelgebirge, Bavorsko)
- Selb, (zemský okres Wunsiedel im Fichtelgebirge, Bavorsko)
- Triebel (zemský okres Vogtland, Sasko)
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Freunde im Herzen Europas na německé Wikipedii.
- Freunde im Herzen Europas: Ortschaften. www.dreilaendereck.eichigt.de [online]. [cit. 2017-10-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-01.
- Komisař Verheugen se možná stane patronem česko-německého svazku obcí na Radio.cz
Externí odkazy
- (německy) Domovská stránka
- (česky) Zakládací listiny na www.krasna.cz