Nafpaktos

Nafpaktos (řecky Ναύπακτος, latinsky Naupactus, italsky Lepanto) je město v řecké regionální jednotce Aitólie-Akarnánie (kraj Západní Řecko). Žije v něm přibližně 13 tisíc obyvatel. Nachází se 215 km západně od Athén na severním pobřeží Korintského zálivu při ústí řeky Mornos. Nedaleko se nachází Most Rio-Antirio.

Nafpaktos
Poloha
Souřadnice38°23′30″ s. š., 21°49′39″ v. d.
Nadmořská výška15 m n. m.
StátŘecko Řecko
Nafpaktos
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel13 415 (2011)
Správa
Oficiální webwww.nafpaktos.gr
Telefonní předvolba2634
PSČ30300
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Názvy

Podle legendy zdejší přístav využili Hérakleovci při svém vpádu na Peloponés. Z toho vznikl antický název Naupaktos (ze slov ναύς, loď a πήγ, opravit). Ve středověkém jazyce sabir se název změnil na Neopant a z toho vzniklo italské Lepanto, v Benátkách užívané také Nepanto. Turci město nazývali Aynabahti. Po vyhlášení nezávislého Řecka dostalo novořecký název Nafpaktos.[1]

Historie

Ve starověku bylo Naupaktos jedním z nejdůležitějších sídel Lokridy a založilo také kolonii na ostrově Kea. V 5. století př. n. l. je zabrali Athéňané a po peloponéské válce patřilo k Achajskému spolku. V letech 747-748 většina zdejšího obyvatelstva zahynula při epidemii zavlečené sem z Itálie.

Pro svůj strategický význam město často střídalo majitele, vládla zde Byzantská říše, Epirský despotát, Benátská republika i Osmanská říše. V roce 1571 se zde a na moři v okolí několika kilometrů odehrála námořní bitva u Lepanta, v níž Svatá liga zvítězila nad osmanskými Turky.[2] Kromě krátkého období pod správou Benátské republiky v letech 1687–1699, Nafpaktos zůstal pod kontrolou Otomanské říše až do roku 1829, kde Řecko získalo nezávislost.

Církev

Nafpaktos patřil k nejstarším řeckým církevním metropolím, původně byl podřízen římskému papeži. Byzantský císař Leon III. Syrský jej roku 733 připojil k byzantské církvi a podřídil metropolitnímu patriarchovi v Konstantinopoli. Během 14. a 15. století zde působilo 20 římsko-katolických arcibiskupů, římskou církev začali Řekové po dosažení státní nezávislosti potlačovat. V současnosti je Nafpaktos sídlem řeckokatolického metropolitního biskupství.

Památky

  • Benátská architektura: přístavní zeď, hradby a pevnost na kopci nad městem
  • Fethyie mešita – největší v Řecku
  • Borsaris Tower Museum - novostavba ve věži, archeologické a námořnické sbírky, expozice o bitvě u Lepanta
  • Pomník spisovatele Miguela Cervantese, který bojoval v lepantské bitvě a byl vážně zraněn.

Partnerská města

Galerie

Reference

  1. Silversea Dostupné online
  2. Greece Travel Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.