Pontevedra

Pontevedra je město v Galicii na severozápadě Španělska, politické, správní a kulturní středisko provincie Pontevedra, stejnojmenné comarky a oblasti Rías Baixas. K 1. lednu roku 2013 mělo 82 934 obyvatel. Sídlem provincie se Pontevedra stala roku 1833, přestože ji později velikostí výrazně předstihlo sousední Vigo.

Pontevedra

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice42°26′1″ s. š., 8°38′51″ z. d.
Nadmořská výška20 m n. m.
StátŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíGalicie
ProvinciePontevedra
ComarcaPontevedra
Pontevedra
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha118 km²
Počet obyvatel83 114 (2021)[1]
Hustota zalidnění704,4 obyv./km²
Správa
StarostaMiguel Anxo Fernández Lores (od 1999)
Oficiální webwww.pontevedra.gal
PSČ36000 a 36001–36162
Označení vozidelPO
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny

Ponte do Burgo

První osada Keltů je doložena před naším letopočtem. Název města pochází z latinského (Locus)Pontis veteris, v překladu „(místo) starého mostu“, jež odkazuje na původem římský most přes řeku Lérez, jež dělí město přibližně na dvě poloviny. Most zbudovali Římané při své kolonizaci Galicie v 1.–4. století a za vpádu Arabů byl pobořen. Na jeho základech stojí dodnes dochovaný Ponte do Burgo, pocházející zčásti ze 12. století a vícekrát opravovaný. Vzestup města od středověku ovlivnila zejména jeho poloha na Svatojakubské poutní cestě, významný přístav se stavbou lodí, ale také výstavba kostelů a klášterů, zejména františkánů a dominikánů. Byla zde postavena „Santa María“, jedna z námořních lodí Kryštofa Kolumba. Historické centrum města je velmi dobře zachovalé.

Pamětihodnosti

  • poutní kostel Panny Marie poutnice (Iglesia La Peregrína) – barokní chrám centrálního půdorysu s kupolí a dvěma vysokými věžemi je dominantou města
  • gotický kostel sv. Dominika s bývalým klášterem
  • gotická bazilika sv. Františka s bývalým klášterem a zahradou (nyní městský park)
  • trojlodní bazilika Panny Marie (Basilica Santa María le Maior) – impozantní architektura v dekorativním stylu goticko-renesančním, zbudovaná od roku 1532 dvěma architekty, vlámským a španělským, v interiéru bohatá výzdoba, v boční lodi je původní renesanční křídlový oltář (třípatrová archa) s malbami na dřevě. Kostel má papežský statut Basilica maior.
  • středověký most

Kultura a školství

Univerzita byla založena roku 1990, má moderní campus na okraji města.

Osobnosti

Mezi slavné rodáky Pontevedry patří několik mořeplavců. Nejvýznamnější jsou:

  • Pedro Mariño de Lobeira (1528–1594), voják conquistador, mořeplavec a kronikář války o království Chile
  • Pedro Sarmiento de Gamboa (1532–1592), voják, roku 1567 připlul do Peru, 1568 se zúčastnil se výpravy do Tichomoří, která objevila Šalomounovy ostrovy
  • Benito Soto, považovaný za posledního španělského piráta.
  • Isabel Baretto (+1612) – první žena – mořeplavkyně a navigátorka

Doprava

Městská a meziměstská doprava je převážně autobusová. Pontevedra je napojena na dálnici spojující Vigo se Santiagem a Coruñou; po stejné trase jezdí železniční spoje R-598.

Reference

  1. Národní statistický institut: Municipal Register of Spain of 2021. 30. prosince 2021. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.