Němý Bobeš

Němý Bobeš aneb Český Tarzan je divadelní hra z repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Autory jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, jako spoluautor je uváděn rovněž fiktivní český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman. Hra měla premiéru 24. listopadu 1971 v Malostranské besedě v Praze.[1] Název hry je parodií na knihu pro děti od Josefa Věromíra Plevy Malý Bobeš. Úryvky ze hry byly použity ve filmu Nejistá sezóna.

Němý Bobeš
AutorJára Cimrman
Ladislav Smoljak
Zdeněk Svěrák
ZeměČeskoslovensko
Jazykčeština
Premiéra24. listopadu 1971
Místo premiéryMalostranská beseda, Praha
SouborDivadlo Járy Cimrmana
Štáb
RežieLadislav Smoljak
VýpravaJiří Benda
KostýmyJiří Benda
Divadlo Járy Cimrmana chronologicky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Do 30. června 2009 se uskutečnilo celkem 804 představení.[2]

Obsah hry

Na rozdíl od většiny ostatních her není tato členěna na dvě samostatné části – odborné referáty a následnou souvislou ukázku z Cimrmanova zrekonstruovaného díla. V této hře je divákům ukázán celý náročný proces rekonstrukce a ze hry Němý Bobeš jsou používány krátké ukázky, které tento proces dokumentují. Pro srovnání jsou scény ze hry často provedeny ve dvou variantách – podle rekonstrukce vídeňského cimrmanologa profesora Fiedlera a následně ve (samozřejmě správnější a autentičtější) variantě podle rekonstrukce provedené týmem Divadla Járy Cimrmana. Odlišnosti v obou pojetích plynou zejména z toho, že rozsáhlé pasáže původního textu jsou nečitelné, neboť Cimrmanův soused Padevět na něm opakovaně sušil houby, a je tedy potřeba mnoho domýšlet a dovozovat. Prof. Fiedler se pak nechává zmást i tím, že Cimrman svou hru psal na hlavičkový papír firmy Hurych a synové, parní mlýny.

Hra Němý Bobeš je světovým unikátem ve způsobu, jakým Cimrman používal retrospektivu – výjimkou nejsou trojnásobná nebo dokonce čtyřnásobná retrospektivní vnoření.

V repertoáru Divadla Járy Cimrmana jde o hru, která má nezvykle mnoho osob, asi 11, což je zhruba dvakrát více než v ostatních hrách. Někteří herci proto na představení musí hrát dvě i více rolí. To je v úvodním semináři předesláno, aby nedošlo k mylnému dojmu, že se např. hajný Mikovec přestrojil za barona Grünbacha.

Vlastní děj hry Němý Bobeš byl zrekonstruován takto:
Vesnický farář a vesnický lékař pojímají (pro její nepřítomnost na očkování) podezření, že se něco stalo s Martou, ženou hajného Mikovce – koneckonců ji nikdo neviděl už sedmnáct let a kdykoliv za ní někdo přišel do hájovny, vždycky údajně byla na malinách. Farář a lékař Mikovce navštíví a ten se pod jejich nátlakem přiznává, že ženu vyhnal, neboť v době, kdy bojoval v prusko-rakouské vojně, otěhotněla s pruským poručíkem baronem von Grünbach. Syna pak Marta pohodila v lese a vychovaly jej srny – je proto němý, plachý a má zvířecí návyky, pročež ho Mikovec ukrývá na půdě hájovny.

Když Mikovec syna (zvaného Bobeš) návštěvníkům ukáže a naznačí, že na něm nijak nelpí, ti se rozhodnou, že se s ním vypraví do Grünbachu za baronem, protože lékař předpokládá, že otřes způsobený setkáním se skutečným otcem by mohl vyléčit Bobšovu němotu. To se také skutečně podaří, a nejen to – na baronově zámku zjišťují, že zde žije i Marta, převlečena za komorníka. Otec, matka a syn jsou tak opět pohromadě, synův psychický problém je odstraněn a hajný Mikovec, kterému se po Bobšovi začalo stýskat a dorazil právě do Grünbachu za nimi, získává místo hajného v baronových lesích.

Obsazení

Současné obsazení je uvedeno normálně, předchozí obsazení kurzívou.

Role Herci
Úvodní seminář a hra
  • přednášející
  • lékař
Zdeněk Svěrák,1 2 3 Genadij Rumlena,5 (Pavel Vondruška,1 Jan Klusák, Jiří Menzel †, Oldřich Unger4)
  • přednášející
  • farář
Jan Hraběta,1 2 Petr Reidinger,5 (Jaroslav Weigel †,1 4 Oldřich Unger3)
  • přednášející
  • hajný Mikovec
  • baron von Grünbach
  • havíř Wasserman
  • vodník
Miloň Čepelka,1 3 4 5 (Ladislav Smoljak1 2)
  • přednášející
  • Marta
  • hostinský
Petr Brukner,1 Marek Šimon,5 (Bořivoj Penc †,1 2 Jaroslav Vozáb,1 František Petiška3 4)
  • přednášející
  • Bobeš
Zdeněk Škrdlant, Robert Bárta,5 (Genadij Rumlena,2 Petr Brukner,3 4 Pavel Vondruška †, Václav Kotek1)
  • vesničan Papoušek
  • baronova matka
Michal Weigel,2 5 Marek Šimon, (Jan Kašpar1, Jan Hraběta, Josef Koudelka 4, Andrej Krob, František Malota, Václav Kotek †, Jindřich Holna3)

1 – alternace z audionahrávky (1988) (Petr Brukner, Pavel Vondruška a Jan Hraběta vystupují pouze v přednáškách)
2 – alternace z audiovizuální nahrávky – ČT – (1997)
3 – alternace z amatérské audionahrávky kolující po webu – polovina 70. let 20. stol.
4 – alternace z amatérské audionahrávky kolující po webu - rok 1976

5 – alternace z amatérské audionahrávky kolující po webu (2021)

Odkazy

Reference

  1. CIMRMAN, Jára; SMOLJAK, Ladislav; SVĚRÁK, Zdeněk. Hry a semináře : úplné vydání. Praha a Litomyšl: Ladislav Horáček – Paseka, 2010. ISBN 978-80-7432-036-1. S. 152. Dále jen Hry a semináře.
  2. Hry a semináře, s. 565.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.