Maurové

Maurové je historické označení obyvatel převážně arabského a berberského původu z muslimských oblastí severní Afriky (Maghrebu) a Pyrenejského poloostrova.

Bitva mezi křesťany a Maury během reconquisty ve Španělsku
Znak Aragonie s useknutou hlavou Maura

Maurové obývali území SaharyMauretánii, Mali, Maroko, Alžírsko, část Nigeru, Čadu, Libyi, ale i Gibraltar, Baleáry a Sicílii. Od 8. do 15. století ovládali území Al-Andalus – jižní Španělsko a Portugalsko. Toto období bojů křesťanů s maury je známé jako reconquista – „znovudobývání“ Pyrenejského poloostrova.

Název Maurové (latinsky Mauri) je antického původu, z řeckého pojmenování Mauros berberských kmenů a jejich země Mauritánie – dnes název jednoho ze severoafrických států.[1]

Způsob života

Maurský život velmi ovlivňovalo jejich náboženství – islám. Maurové se živili hlavně jako pastevci a obchodníci.

Architektura

Podrobnější informace naleznete v článku Maurský sloh.

Maurové měli také vlastní architektonický styl – maurský sloh. Ten byl příbuzný tomu islámskému, zároveň ale přejímal některé prvky z evropské architektury. Jsou pro něj charakteristické podkovovité členěné, až pruhované oblouky. Známým příkladem je komplex Alhambra.

Odkazy

Reference

  1. Oxfordský slovník světových dějin, ISBN 80-200-1054-8, str. 375

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.