Marie-Antoine Carême

Marie-Antoine Carême či též Antonin Carême (8. června 1784, Paříž12. ledna 1833, Paříž) byl francouzský kuchař, jeden z nejslavnějších gastronomů 19. století. Zakladatel tzv. haute cuisine. Vynalezl dortík zvaný suflé, smetanovo-jahodový dort Charlotte Malakoff a také smažené bramborové hranolky.[1] Byl osobním kuchařem Napoleona Bonaparta a později ruského cara Alexandra I.[2]

Marie-Antoine Carême
Narození8. června 1783
Paříž
Úmrtí11. ledna 1833 (ve věku 49 let)
Paříž
Místo pohřbeníMontmartre
Povoláníšéfkuchař, autorka kuchařek, kreslíř, ilustrátor, rytec a pastry chef
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se v mnohočetné rodině, jako již 16. dítě pařížského kameníka. Vyučil se cukrářem u Sylvaina Baillyho v jeho Pâtisserie de Paris. Legenda (šířená zejména Alexandrem Dumasem) praví, že se nešťastně zamiloval do Baillyho dcery a chtěl kvůli tomu spáchat sebevraždu. Protože byl podzim a jedovaté rostliny již nerostly, zkusil se otrávit syrovými bramborovými hlízami. Aby se mu dobře jedly, nakrájel brambory na malé hranolky, osmahl je na pánvičce a osolil. Snědl jich čtvrt kila a šel si lehnout s vírou, že se již neprobudí. Ráno zjistil, že vynalezl svou první gastronomickou inovaci. K dalším, vytvořeným již ve vlastním podniku Pâtisserie de la rue de la Paix, patří cukrovinka soufflé, ale Carême změnil francouzskou kuchyni i tím, že ji založil na omáčkách a kořenění čerstvými bylinkami. Omáček vymyslel kolem stovky, k nejslavnějším patří espagnole, velouté, allemande, béchamel, které jsou označovány za tzv. mateřské omáčky. Zjednodušil také jídelní lístek, chody rozdělil jen na polévku, maso se zeleninou, rybu, pečenou drůbež, saláty a zákusky. Jeho sláva ho přivedla do osobní kuchyně významného politika Charles Maurice de Talleyrand-Périgorda. Odtud vedla cesta k Napoleonovi, který mu dal za úkol vytvořit jídelníček, ve kterém se nebude celý rok opakovat žádné jídlo. Navíc měl vařit vždy pouze ze sezónních potravin. Obojí se Carêmovi podařilo. Po Napoleonově pádu si ho vyžádal car Alexandr I. do Petrohradu. Právě pro Alexandra Carême vymyslel slavný dort Malakoff, který došel obliby později zejména ve Spojených státech. Po návratu z Ruska do Paříže vařil pro bankéře Jamese Mayera Rothschilda. Velkým impulsem k šíření jeho slávy, ale i stylu vaření do světa, byl Vídeňský kongres (1814-1815), na němž vařil. Mnoho monarchů a státníků si z kongresu domů přivezlo krom jiného i představu o "vysoké kuchyni", kterou se poté doma snažili napodobovat.

Odkazy

Reference

  1. Původně chtěl spáchat sebevraždu, ale vynalezl bramborové hranolky... - Reflex.cz. Reflex.cz. Dostupné online [cit. 2017-03-28]. (česky)
  2. VODIČKOVÁ, Pavlína. Marie-Antoine Carême, kuchař a umělec v jednom | Eraklub.cz. www.eraklub.cz [online]. [cit. 2017-03-28]. Dostupné online.[nedostupný zdroj]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.