Místní akční skupina Pošumaví
Místní akční skupina POŠUMAVÍ je zapsaný spolek působící v okresu Domažlice, okresu Klatovy a okresu Plzeň -jih a jejím sídlem je město Klatovy.
Místní akční skupina POŠUMAVÍ z.s. | |
---|---|
Forma | spolek |
Předseda | Ing. Martin Kříž. |
Sídlo | Plánická 174, Klatovy, 339 01, Česko |
Datum založení | 21. dubna 2004 |
Poloha | |
Kraj | Plzeňský |
Okres | Domažlice, Klatovy,Plzeň-jih |
Kontakt | |
IČ | 71214313 (VR) |
[email protected] | |
Web | masposumavi |
Některá data mohou pocházet z datové položky. | |
Místní akční skupina
Místní akční skupina pracovala do konce roku 2013 na základě tak zvané metody LEADER. LEADER je iniciativou Evropské unie, která od roku 1991 pomáhá v rozvoji venkovských oblastí v členských státech Unie. Název LEADER je zkratkou slov, která v překladu do českého jazyka znamenají „Propojení aktivit rozvíjejících venkovskou ekonomiku“. Iniciativa LEADER je specifická zejména v tom, že klade především důraz na zapojení a spolupráci místních aktérů při rozvoji venkova. Filosofie LEADER předpokládá, že jedině místní společenství dobře znají silné a slabé stránky oblasti, ve které působí. Jsou tak schopny samy dobře řešit své vlastní problémy. Iniciativa podporuje spolupráci veřejného, soukromého a neziskového sektoru na místní úrovni, tedy na úrovni obcí, podnikatelů, neziskového sektoru a spolků. Zástupci těchto organizací mohou společně založit tzv. místní akční skupinu – MAS. Místní akční skupina může být založena na území, které má 10 000 – 100 000 obyvatel a členy mohou být města a obce do 25 000 obyvatel. Každá obec může být členem pouze jedné místní akční skupiny. Zároveň počet členů ze státní správy a samosprávy musí být méně než 50 %, jinými slovy podnikatelský a neziskový sektor musí mít více než 50 % členů v jednotlivých místních akčních skupinách. V současné době je metoda LEADER prohlubována směrem ke komunitním projednáváním, což předpokládá zapojení co největšího počtu obyvatel daného regionu do rozhodování o jeho dalším rozvoji.
Každá místní akční skupina musí mít svůj statut a právní subjektivitu. Po svém založení místní akční skupina zpracuje pro území, ve kterém působí vlastní strategii rozvoje. Tato strategie musí být tematicky zaměřená na specifické problémy území,ve kterém místní akční skupina působí. Z integrované strategie vychází tzv. Strategický plán LEADER (SPL). Nejlépe zpracované strategické plány jsou vybrány ministerstvem zemědělství k realizaci a podpořeny finanční dotací. Místní akční skupina poté vyhlásí výzvu k předkládání projektových záměrů z území, ve kterém působí, a které jsou v souladu se Strategickým plánem LEADER. Z předložených projektů vybere ty, které nejlépe splňují zadaná kritéria a doporučí je národnímu řídícímu orgánu programu (Ministerstvo zemědělství, resp. Státní zemědělský a intervenční fond) k podpoře. Činnost místních akčních skupin lze vzdáleně přirovnat grantové agentuře, která si sama na základě znalostí místních podmínek stanoví grantový program (SPL) a následně podle těchto předem daných pravidel distribuuje do území svého působení finanční prostředky. Dotace nejsou poskytovány pouze členům místní akční skupiny, ale mohou o ně žádat všichni zájemci z území působnosti MAS, kteří splňují pravidla pro jejich poskytování. Současné strategie podléhají schválení Ministerstvem pro místní rozvoj a i v názvu mají zakotven komunitní rozvoj.
Program LEADER je Evropskou unií iniciován již od roku 1991. V České republice se jeho metody začaly poprvé uplatňovat v roce 2004. V této době byla založena i Místní akční skupina Pošumaví a jejím cílem je realizace programů na podporu rozvoje venkova LEADER ČR a následně LEADER+. Prostřednictvím těchto programů bylo možné získat dotace pro rozvoj daného venkovského regionu. Řídícím orgánem je Ministerstvo zemědělství, které na jeho administrativě spolupracuje se Stáním zemědělským a intervenčním fondem.
Od roku 2014 prošly všechny místní akční skupiny v České republice, které měly zájem o další pokračování své činnosti v letech 2013 - 2020 standardizací na ministerstvu zemědělství. Zde musely prokázat, že budou v uvedeném období technicky schopny spolupracovat se státní správou na administraci projektů z vybraných operačních programů. Po ukončení standardizace mohly místní akční skupiny přistoupit k dalšímu kroku jejich schvalování a to k předložení strategie komunitně vedeného rozvoje zaměřené (strategie CLLD) na území, ve kterém působí na ministerstvo pro místní rozvoj k jejímu schválení. Teprve po schválení této strategie, ve které jsou podrobně popsány priority rozvoje území a možnosti financování popsaných problémů, mohly místní akční skupiny začít vyhlašovat výzvy z jednotlivých operačních programů.
Projekty
Od roku 2007 je Místní akční skupina Pošumaví jednou z vybraných místních akčních skupin v České republice financovaných z osy 4 Programu rozvoje venkova. Místní akční skupina Pošumaví sdružuje převážně v členských mikroregionech celkem 99 obcí a byla založena v roce 2004. Místní akční skupina Pošumaví z.s. sdružuje kromě mikroregionů a měst i některé podnikatelské subjekty a neziskové organizace, které v regionu působí. Hlavní činností Místní akční skupiny Pošumaví je administrace projektů, které byly schváleny v rámci jednotlivých výzev vyhlášených touto skupinou v jednotlivých letech. Za dobu trvání místní akční skupiny byly podpořeny projekty týkající se rozvoje obcí, mikropodniků a neziskových organizací za více než 60 milionů korun.
Jednotlivé ukončené projekty spolufinancované z Programu rozvoje venkova jsou k dispozici na internetových stránkách www.masposumavi.cz. Jednotlivé projekty jsou zde uloženy ve formě karet ve formátu PDF a jsou volně ke stažení i jako inspirace pro další zájemce. Aktivity jsou zaměřeny na diverzifikaci zemědělství, podporu drobného podnikání na venkově, venkovský cestovní ruch, zlepšení kvality života na venkově, ochranu a rozvoj kulturního dědictví na venkově a na vzdělávací činnost na venkově.
Od roku 2017 je MAS Pošumaví z.s. po schválení všech potřebných dokumentů vyhlašovatelem výzev a administrátorem projektů v rámci programového období 2013 - 2020. Administruje projekty z operačního programu Zaměstnanost, Integrovaného regionálního operačního programu a Programu rozvoje venkova.
V roce 2016 byly zahájeny i tři projekty týkající se regionálního školství. V rámci působnosti obcí s rozšířenou působností Horažďovice, Klatovy a Sušice byly řešeny místní akční plány pro základní a střední školy. Informace o místních akčních plánech i o metodické pomoci při tvorbě šablon jsou k dispozici na oficiálních stránkách MAS Pošumaví z.s.
Kromě těchto aktivit jsou v regionu mapovány památky místního významu a jejich soubor je uložen pod názvem Poznej svého souseda na internetových stránkách www.mapin.uhlava.cz. Dnes byla data z projektu Poznej svého souseda převzata jako základ do interaktivní mapy, která je na oficiálních stránkách MAS Pošumaví www.masposumavi.cz.
Místní akční skupina Pošumaví v rámci projektu Spolupráce s Místní akční skupinou Brána do Českého ráje se zabývá mapováním staveb lidové architektury na svém území. Jedním z výstupů je elektronická databáze nacházející se na adrese www.mistnidedictviposumavi.cz. Dalším výstupem je tištěná vázaná publikace Lidová architektura na území MAS Pošumaví, která byla předána do všech obcí, knihoven a škol na území působnosti MAS Pošumaví.
Dalším projektem, který slouží k podpoře cestovního ruchu v Pošumaví, je projekt Poznej Pošumaví. Tento projekt si klade za cíl vytvořit jednoduché letáky ve formátu PDF, ve kterých jsou uvedeny základní informace o obcích, podnikatelských aktivitách nebo zajímavostech z okruhu působnosti Místní akční skupiny Pošumaví. Tyto letáky jsou k dispozici volně ke stažení na internetové adrese www.mas-posumavi.cz.
Místní akční skupina Pošumaví je jedním z administrátorů soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje. Tato soutěž je organizována ministerstvem zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem a je určena malým a středním potravinářským podnikům. Místní akční skupina Pošumaví ve spolupráci s Plzeňským krajem propaguje úspěšné účastníky této soutěže formou nabídky dárkových košů sestavených z jejich výrobků. O soutěži a jejích vítězích jsou komplexní informace na stránkách www.regionalnipotravina.cz
Členské mikroregiony
Obce sdružené v členských mikroregionech
- Biřkov
- Červené Poříčí
- Dolany
- Chocomyšl
- Chudenice
- Ježovy
- Kaničky
- Křenice
- Mezihoří
- Němčice
- Poleň
- Švihov
- Úboč
- Únějovice
- Všepadly
- Vřeskovice
- Bolešiny
- Číhaň
- Hnačov
- Mlýnské Struhadlo
- Myslovice
- Nalžovské Hory
- Nehodiv
- Obytce
- Plánice
- Újezd u Plánice
- Zavlekov
- Zborovy
- Budětice
- Bukovník
- Čímice
- Dobršín
- Domoraz
- Dražovice
- Frymburk
- Nezamyslice
- Nezdice na Šumavě
- Podmokly
- Soběšice
- Strašín
- Žihobce
- Břežany
- Hradešice
- Kovčín
- Kvášňovice
- Malý Bor
- Maňovice
- Myslív
- Olšany
- Pačejov
- Běšiny
- Hartmanice
- Hlavňovice
- Hrádek
- Chlístov
- Kolinec
- Mochtín
- Mokrosuky
- Petrovice u Sušice
- Týnec
- Velhartice
- Vrhaveč
- Měčín
- Ostřetice
- Předslav
- Běhařov
- Brnířov
- Černíkov
- Dlažov
- Dlouhá Ves
- Chodská Lhota
- Hradiště
- Kdyně
- Kout na Šumavě
- Libkov
- Loučim
- Mezholezy
- Mrákov
- Nová Ves
- Pocinovice
- Spáňov
- Úsilov
- Všeruby
- Zahořany
- Hejná
- Horažďovice
- Hradiště
- Chanovice
- Kejnice
- Nezdřev
- Oselce
- Rabí
- Slatina
- Svéradice
- Velké Hydčice
- Velký Bor
- Žichovice
Členská města
Ostatní členové
- Alfastav, spol. s r.o.
- ASAVET a.s.
- Atrium, s.r.o.
- Auto Kalný s.r.o.
- Český zahrádkářský svaz, základní organizace Klatovy I střed
- Český zahrádkářský svaz, základní organizace Plánice
- Doležal Milan
- Ekofarma Bílek, s.r.o.
- EPIN s.r.o.
- Farma Loužná, s.r.o.
- Haas Fertigbau Chanovice, s.r.o.
- Hálek Vlastimil
- Hlinka Vladislav Ing.
- Hynčík Zdeněk Ing.
- Klatovské folklorní sdružení Šumava o.s.
- Klatovské katakomby o.s.
- Klub přátel Klatovska o.s.
- Komunitní škola Kdyňsko o.s.
- Komunitní škola Švihov o.s.
- Kypetová Jaroslava
- Lamberská stezka o.s.
- MASO WEST s.r.o.
- Mašková Eva
- Měcholupská zemědělská a.s.
- Modelklub č. 186, Bolešiny
- O.T.I.S.K. občanské sdružení
- Panoráma, občanské sdružení pro venkov na pomezí jižních a západních Čech
- Pikhart Kamil
- Pionýr z.s., pionýrská skupina Tuláci Klatovy
- Pošumavské sportovní sdružení okresu Klatovy
- Princ Pavel
- Přátelé muzea Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě u Hartmanic o.s.
- Pyšková Jitka - Biofarma Skřivánek
- Římskokatolická farnost Sušice
- Sdružení pro pomoc mentálně postiženým
- Spolek pro rozvoj zemědělského podnikání - jihozápad
- Sportovní klub Bolešiny
- Střední odborná škola a střední odborné učiliště Sušice
- Střední škola zemědělská a potravinářská Klatovy
- SECURITY INVESTMENT, s. r. o.
- Šlehofer Stanislav Ing.
- Tělovýchovná jednota Haas Chanovice
- Tělovýchovná jednota Sokol Mochtín
- Úhlava, o.p.s.
- Veterinární centrum s.r.o.
- Vlastivědná společnost Regio v Klatovech
- Výrobně obchodní družstvo Velký Bor
- Zemědělské obchodní družstvo Hlavňovice
Externí odkazy
- Oficiální stránky MAS Pošumaví z.s.
- Stránky projektů, na kterých se podílí MAS Pošumaví
- Stavby lidové architektury na území MAS Pošumaví
- Turistický průvodce po Pošumaví
- Místní akční skupina POŠUMAVÍ na Regionálním informačním servisu[nedostupný zdroj]
- Poznej svého souseda - vlastivědné, historické, přírodovědné a další zajímavosti na území MAS Pošumaví