Ledeč nad Sázavou (hrad)

Ledeč nad Sázavou je hrad přestavěný na zámek ve městě Ledeč nad Sázavou v okrese Havlíčkův Brod v kraji Vysočina.

Ledeč nad Sázavou
hrad v Ledči nad Sázavou
Základní informace
Výstavba13. století
Další majitelépáni z Ledče, Ledečtí z Říčan, Meziříčtí z Lomnice, Trčkové z Lípy, páni z Enkefurtu, Kochové, Habsburkové
Současný majitelHrad Ledeč nad Sázavou
Poloha
AdresaLedeč nad Sázavou, Česko Česko
UliceHradní
Souřadnice49°41′48,12″ s. š., 15°16′50,16″ v. d.
Další informace
Rejstříkové číslo památky19808/6-255 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

První písemné zmínky o Ledči nad Sázavou pocházejí z roku 1181, kdy je v listinách uveden vladyka Zikmund z Ledče, z roku 1220 pochází zmínka o pánech z Ledče v souvislosti s jeho úmrtím.[zdroj?!] Samotný hrad mohl být založen v první polovině 13. století.[1] V husitské době ledečtí vladykové stáli na straně tohoto hnutí. Vladykové Mikulášové Pešíkův a Václavův, podepsali v roce 1416 stížný list proti upálení Mistra Jana Husa.

Vladykové z Ledče zde sídlili až do roku 1440, kdy panství přešlo do rukou Ledečských z Říčan a Meziříčských z Lomnice. V roce 1509 zahynula při zřícení stropu východního paláce Žofka ze Sovince, manželka Buriana Ledečského z Říčan, a jejich dva synové. V roce 1562 vymohl Zdeněk Meziříčský majestát povyšující Ledeč na město včetně používání pečetě. V roce 1569 získali panství Trčkové z Lípy. Pro účast Erdmana Trčky z Lípy na valdštejnském spiknutí v roce 1634 bylo panství zkonfiskováno a rozděleno. V roce 1636 se dostává jako konfiskát do rukou Adriánovi z Enkenfurtu, jehož syn prodal Ledeč v roce 1677 Michaelu Osvaldovi z Thunu. Za něj byl zámek opraven a vznikl také Thunovský letohrádek, od jeho dcer získali panství v roce 1723 Věžníkové.

Poté se majitelé střídali až do roku 1753, kdy Ignác z Kochu prodal panství císařovně Marii Terezii. Ta je později darovala Ústavu zchudlých šlechtičen, který založila. V roce 1879 hrad zpustošil rozsáhlý požár, který se podařilo uhasit až po třech dnech. Ústav jej vlastnil až do roku 1918, od roku 1919 převzal správu stát. Po roce 1945 se hrad, lesy a pozemky staly majetkem státu. V roce 1948 přešel do vlastnictví Správy státních lesů, od roku 1950 Československých státních lesů. V roce 1948 padl návrh využít hrad jako centrální muzeum středního Posázaví a povodí Želivky, ale nebyl realizován. V 90. letech 20. století přešel hrad do soukromého vlastnictví.[zdroj?!] Vlastníkem hradu je společnost Hrad Ledeč nad Sázavou, kterou vlastní ze 75 % město Ledeč nad Sázavou a z 25 % firma Kovofiniš, kterou vlastní pět fyzických osob a dominantní podíl 77 % v ní má Josef Zikmunda.[zdroj?!]

Na hradě je také od roku 1938 Městské muzeum, kde je vystavena regionální sbírka z počátku 20. století – výrobky a nástroje zdejších řemeslníků, archeologické nálezy, sbírka mincí a papírových platidel, sbírka zbraní. Středoevropským unikátem je sgrafitová výzdoba stropu renesančního sálu. Věž vysoká 32 metrů poskytuje vyhlídku na město Ledeč.

Galerie

Rekonstrukce

Hrad byl po mnoho desetiletí ve správě Lesů České republiky, což jeho stavu neprospělo. Po sametové revoluci, kdy přešel do vlastnictví města Ledeč nad Sázavou a společnosti Kovofiniš s.r.o. (do roku 2017 pod názvem Aquacomp Hard s.r.o.), se začalo mluvit o jeho rozsáhlé rekonstrukci. Zvolena byla cesta postupných oprav.[2]

První porevoluční kastelán, pan Svoboda se zasloužil o záchranu chátrajícího hradu opravením všech střech, nechal opravit hradní věž a provedl další záchranné práce.

Současný kastelán, pan Šíma navázal na práci svého předchůdce a postupně realizuje jednotlivé fáze celkové revitalizace. V roce 2014 byla dokončena rekonstrukce vnitřního opláštění na horním nádvoří. Postupně se opravuje i vnější opláštění, přičemž se postupuje od východního parkánu, přes palác přímo nad řekou až k západnímu bastionu.

Před rekonstrukcí je jediná příjezdová cesta přes hradní most. Ten je ve svém havarijním stavu i díky necitlivé výstavbě železniční tratě Čerčany – Světlá nad Sázavou, která byla proražena přímo pod jeho pilíři.

V roce 2015 byly rekonstruovány jižní omítky. Pod jednou z vrstev se objevily sluneční hodiny, které se podařilo obnovit.[3]

Možnosti pro návštěvníky

Na hradě je již výše zmíněné muzeum, od roku 2013 je ale přesunuté do nově zrekonstruovaných interiérů. Kromě muzea je možné od roku 2015 navštívit první prohlídkový okruh, jehož tématem je retro šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Vystoupat lze nejen na věž, ale i na dřevěné lávky v půdních prostorech, ze kterých je možné si prohlédnout zřícené interiéry východního křídla. Od roku 2015 je pro návštěvníky k dispozici nová kancelář s možností drobného občerstvení.

Od roku 2017 je zde nově Muzeum Jaroslava Foglara – první stálé muzeum věnované našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Hrad Ledeč nad Sázavou byl pro toto muzeum vybrán vzhledem k blízkosti řeky Sázavy a nedaleké Sluneční zátoce, kde pan Foglar úspěšně rozvíjel skauting v České republice.

V roce 2017 zámek navštívilo 15 204 návštěvníků.[4]

Akce na hradě

Hrad je dějištěm mnoha tradičních akcí.

  • zimní období – Loupežníci
  • březen – listopad – divadelní představení
  • květen – folkový večer
  • červen – staročeská pouť
  • červenec – letní kino
  • srpen – benefiční rockový festival Mimofest

Filmaři na hradě

Na ledečském hradě se natáčelo a natáčí relativně velké množství českých i zahraničních filmů[5]. Jejich tvůrci využívají zajímavých dispozic a poničených fasád, které umožňují větší zásahy do exteriérů.

  • 2004
    • D´Artagnan a tři mušketýři (film, 2005) – režie Pierre Aknine
  • 2008
    • Bonbony
  • 2011
    • Krákovská aféra – režie Nikolaj Arcek

Reference

  1. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Ledeč nad Sázavou, s. 322–324.
  2. Ledečské noviny - Současní majitelé hradu [Online] [2009] dostupný na www: <http://www.ledecns.cz/filemanager/files/file.php?file=87823>
  3. Sluneční hodiny na hradě [Online] [2015] dostupný na www: <http://www.rozhlas.cz/vysocina/zpravy/_zprava/v-ledci-nad-sazavou-objevili-pod-omitkou-stare-slunecni-hodiny—1515113%5B%5D>
  4. Návštěvnost památek v krajích ČR v roce 2015–2017 [PDF online]. Národní informační a poradenské středisko pro kulturu [cit. 2020-03-11]. S. 41. Dostupné v archivu.
  5. http://www.hrad-ledec.cz/cs/filmari-na-hrade/

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.