Lávový tunel

Lávový tunel je geologické označení pro podpovrchový útvar, vytvořený ztuhlou lávou. Lávový tunel vzniká v případech, kdy u lávového kanálu došlo ke vzniku stropu a následnému vyprázdnění kanálu po skočení přívodu lávy.

Lávový tunel Thurston v Havajském sopečném národním parku.

Způsob vzniku

Ke vzniku stropu může dojít dvěma způsoby. V prvním horní vrstvy tekoucí lávy chladnou rychleji než spodní a vytvoří se tak strop z utuhlé lávy, v druhém případě je horní část lávového kanálu pokryta nánosy, které vytvoří pevný strop.[1] Vznik lávového tunelu také vyžaduje, aby láva rychle tekla, ne aby došlo k explozivní erupci.

Láva chladne velmi pomalu, proto mohou být lávové tunely velmi dlouhé. V národním parku Tsavo v Keni se nachází největší lávový tunel na světě Leviathan (dlouhý přes 9 km).[2]

Výskyt

Lávové tunely se nacházejí na různých místech na Zemi. Nejznámější jsou tunely na Havaji, ale vyskytují se také např. na Azorských ostrovech Galapágách nebo na Sicílii.[3]

Můžeme je však pravděpodobně nalézt i na jiných tělesech sluneční soustavy (např. na Měsíci nebo na Marsu), kde pravděpodobně vytvořily útvary nazývané Sinuous rilles.[4]

Život

Na stěnách tunelů jsou povlaky bakterií, které svoje živiny získávají přímo z lávy.[5] Z vyšších živočichů žijí v havajských lávových tunelech např. cvrčci rodu Caconemobius, pavouci slíďáci, škvoři nebo mnohonožky. Ztratili, stejně jako většina ostatních troglobytů (živočichů žijících v jeskyních), zbarvení a obvykle také oči.

Odkazy

Reference

  1. Birth of lava tube [online]. [cit. 2009-08-21]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Informace o Keni [online]. [cit. 2009-08-21]. Dostupné online. (česky)[nedostupný zdroj]
  3. Etna deštivá [online]. [cit. 2009-08-21]. Dostupné online. (česky)
  4. Sinuous Rilles and Lava Tubes [online]. [cit. 2009-08-21]. Dostupné online. (anglicky)
  5. BBC. Jižní Pacifik [online]. Česká televize, program ČT2, 2011-04-01 [cit. 2011-06-04]. Kapitola Oceán sopek (2/6). Čas 10:15 od začátku stopáže. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.