Kostel svatého Václava (Loket)

Kostel svatého Václava v Lokti je římskokatolický farní kostel stojící na vyvýšeném místě poblíž západního konce historického náměstí v centru města Loket v těsném sousedství stejnojmenného královského hradu v okrese Sokolov Karlovarského kraje. Současná barokní podoba kostela pochází z roku 1734. Nachází se na adrese Kostelní 14/3. Od roku 1963 je kostel památkově chráněn.[1]

Kostel svatého Václava v Lokti
Kostel svatého Václava v Lokti, pohled z věže hradu
Místo
StátČesko Česko
KrajKarlovarský kraj
OkresOkres Sokolov
ObecLoket
Lokalitastřed města, podhradí
Souřadnice50°11′12,35″ s. š., 12°45′13,48″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická,
ritus západní římský
ProvincieČechy
Diecézeplzeňská
Vikariátsokolovský
FarnostŘímskokatolická farnost Loket nad Ohří
Statusfarní kostel
Architektonický popis
ArchitektWolf Braunbock z Teplé, Jan Ondřej Braunbock z Teplé
Stavební slohpůvodně gotický kostel, barokně přestavěný
Výstavba1240
Další informace
AdresaKostelní 14/3, Loket nad Ohří
UliceKostelní
Kód památky46324/4-682 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Kostel svatého Václava v sousedství hradu
Interiér kostela

První písemná zmínka o kostelu je z roku 1240 a jeho umístění v bezprostřední blízkosti hradu napovídá, že vznikl v souvislosti s ním. Kostel vybudovali rytíři řádu křižovníků s červenou hvězdou a již od svého vzniku byl farním, a od roku 1248 farnost spravovali.

Dle listiny z roku 1325 krále Jana Lucemburského mělo dojít k přenesení farnosti z kostela na reprezentativnější místo, k tomu však nikdy nedošlo. Z původní stavby románského kostela se dochoval pouze severní portál a kvádříkové zdivo severní zdi.

Na konci 15. století došlo ke sporům mezi městem a mocným rodem Šliků z nedalekého Ostrova, při nichž kostel v roce 1473 nebo 1474 vyhořel. Poté Mikuláš Šlik a jeho syn Matyáš zahájili a realizovali výstavbu nového gotického kostela. Ten byl vysvěcen v roce 1490 a měl zároveň sloužit jako rodová hrobka Šliků.

V roce 1521 se v Lokti díky podpoře luteránských hrabat Šliků rozvíjí reformace, kostel však prozatím zůstal katolický. Do roku 1550 se dokonce konala mše střídavě v češtině a němčině. V roce 1565 pražský arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice, který byl zároveň velmistrem Řádu křižovníků, povýšil farní kostel na děkanský.[2] Kromě samotného Lokte do farnosti spadaly také obce Loučky, Nové Sedlo, Hory, Nadlesí a Třídomí.

Od roku 1594 kostel sloužil protestantským věřícím, ale rok po bitvě na Bílé hoře sloužil opět katolické církvi, která budovu ještě několikrát upravovala.

V roce 1701 byla na témže místě zahájena výstavba nového kostela. Z původního chrámu byla použita část severní stěny, obvodové zdi kněžiště a spodní část věže. V roce 1725 vypukl velký požár města a stavba tak mohla být dokončena až roku 1734. Stavební práce prováděl stavitel Wolfgang Braunbock z Teplé a jeho syn Jan Ondřej. Sochařskou výzdobu v interiéru kostela (hlavní sloupový oltář se sochami a kazatelnou) zajistil v roce 1757 Jakub Eberle.

Hlavní sloupový oltář, donedávna s obrazem svatého Václava, pochází z roku 1759. Na kamenné mense je umístěno malované antependium z roku 1744 s Oslavou Nejsvětější Trojice od Eliáše Dollhopfa.[3]

Náhrobek Jiřího Popela z Lobkovic

Panorama města s kostelem v sousedství hradu

V souvislosti s přestavbou kostela musela být technicky upravena také přilehlá část Kostelní ulice. To vedlo k demolici zdi někdejšího hřbitova. Zachovala se pouze kamenná boží muka z roku 1657 a náhrobek Jiřího Popela z Lobkovic, po císaři Rudolfovi II. a Vilémovi z Rožmberka třetího nemocnějšího muže tehdejšího Českého království, vězněného panovníkem na zdejším hradě, jenž zde roku 1607 zemřel. V roce 1930 mu zde byl vztyčen pomník s následujícím nápisem v němčině, který ovšem uvádí, že byl Jiří Popel z Lobkovic na hradě sťat:

HIER AM ALTEN
KIRCHTOR LIEGT
BEGRABEN
GEORG POPEL VON
LOBKOWITZ - ANNO 1607
IN DEM KERKER DER
BURG STEIN ELBOGEN
UNSCHULDIG
ENTHAUPTET.
V. I. P.
Zde u staré brány kostela leží pohřbený Jiří Popel z Lobkovic - roku 1607 v žaláři hradu týna Lokte nevinně sťatý. V. I. P.

20. století

K dalším stavebním úpravám došlo ještě v letech 1902–03, kdy bylo změněno zastřešení věže, a v 90. letech 20. století, kdy byly opraveny vnější části kostela.

Reference

  1. Č. rejst. ÚSKP: 46324/4-682 Loket - kostel sv. Václava na www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz
  2. [s.l.]: J.G. Calve, 1836. Dostupné online.
  3. ČERNÝ, Zbyněk. Eliáš Dollhopf – barokní malíř západních Čech. 1. vyd. Cheb: Muzeum Cheb, 2013. 144 s. ISBN 978-80-85018-79-0. S. 83.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.