Kostel svaté Kateřiny (Pielgrzymowice)

Kostel svaté Kateřiny (polsky: Kościół św. Katarzyny) je dřevěný římskokatolický farní kostel v obci Pielgrzymowice v gmině Pawłowice ve Slezském vojvodství v Polsku, náleží pod katolickou farnost svaté Kateřiny v Pielgrzymowicích děkanátu Pawłowice arcidiecéze katovické. Kostel je zapsán ve vojvodském seznamu památek pod registračním číslem 56/65 z 14. prosince 1965[1] a je součástí Stezky dřevěné architektury ve Slezském vojvodství.

Kostel svaté Kateřiny
Místo
StátPolsko Polsko
Souřadnice49°54′17,64″ s. š., 18°39′51,84″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Architektonický popis
Výstavba1675
Další informace
Kód památky56/56
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

První písemná zmínka o dřevěném kostelu v obci uváděné jako Peregrini pochází z let 1335–1342 z register papežských desátků (liber beneficiorum). Také byl jmenován v Svatopetrském haléři z roku 1447. V 15. a 16. století byl kostel využíván protestanty. V rámci rekatolizace od roku 1654 byl opět v rukou katolíků. V roce 1675 byl zničený kostel, který pravděpodobně shořel, postaven tesaři Andrzejen Wernerem a Błażejem Dudou. Další oprava byla provedena v roce 1746 a také byla přistavěna dřevěná věž. V letech 1908–1911 byl kostel zvětšen na úkor původního stavu. Bylo postaveno větší kněžiště a na severní straně byla přistavěna sakristie a kaple. Kostel byl pokryt šindelem.[2][3] V závěru druhé světové války byla věž poškozena dělostřeleckou palbou a po roce 1945 byla barokní střecha nahrazena čtyřbokou věžičkou.[4]

Architektura

Exteriér

Kostel je orientovaná jednolodní dřevěná roubená stavba postavená na cihelné podezdívce na návrší. Kněžiště je menší než loď, je ukončené trojbokým závěrem a z jihu přiléhající malou přístavbou s oratoří v patře. Loď má půdorys obdélníku se sakristií a kaplí na severní straně a předsíní na jihu s bočním vchodem. Dvou hřebenová sedlová střecha nad lodí a kněžištěm je krytá šindelem. Na hřebeni lodi je umístěn osmiboký sanktusník s lucernou a cibulovou bání krytou plechem. Stěny kostela jsou deštěné a obtočené sobotami s šindelovým pultovým zastřešením..

Věž se nachází na západní straně kostela. Je štenýřové konstrukce s přesahujícím zvonovým patrem, zakončená čtvercovou věžičkou s jehlanovou střechou krytou šindelem (původně s barokní bání s lucernou). Stěny zvonového patra a věžičky jsou deštěné, stěny věže jsou pokryté šindelem.

Kolem kostela se nachází hřbitov ohrazený dřevěným plotem se dvěma zastřešenými dřevěnými bránami. K západní bráně vedou široké schody, druhá je na východní straně. U bran jsou postaveny kříže, na jednom z nich je uveden rok 1842.

Interiér

Vnitřek kostela má převážně barokní vybavení. Strop v lodi a kněžišti je zaklenut značně zploštělou valenou klenbou, zdobený polychromií imitující kazety. Stěny pokrývají malby s motivy lidových dekorů. Výmalbu a vitráže v oknech jsou podle projektu Pawła Stellera. Na kruchtě, která je podepřena čtyřmi dřevěnými sloupy, se nachází varhany z roku kolem 1850 vyrobené Johannem M. V. Haasem. Hlavní oltář je s obrazem patronky kostela adorující Panně Marii. V boční kapli je oltář pozdně barokní s obrazem Panny Marie Růžencové z 19. století a v nástavci Hold Tří králů z 17. století malovaný na desce. Dřevěná křtitelnice na spirálové noze a ambon pochází ze 17. století.[2][4][3]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kościół św. Katarzyny w Pielgrzymowicach na polské Wikipedii.

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. [cit.2020-03-16]. Dostupné online. S. 94 (polsky)
  2. Kościoły drewniane. www.kosciolydrewniane.pl [online]. [cit. 2020-03-16]. PIELGRZYMOWICE województwo śląskie, powiat pszczyński. Dostupné online. (polsky)
  3. Pielgrzymowice – kościół p.w. św. Katarzyny [online]. Koscioly Drewniane - Schrotholzkirchen - [cit. 2020-03-16]. Dostupné online. (polsky)
  4. Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach - Platforma e-Usług Kulturalnych. www.peuk.fiiz.pl [online]. [cit. 2020-03-16]. Dostupné online.

Literatura

  • Rejduch-Samkowa Izabela, Samek Jan (red.): Katalog zabytków sztuki w Polsce. Tom VI. Województwo katowickie. Zeszyt 10. Powiat pszczyński. Warszawa: Instytut Sztuki PAN i Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, 1961, s. 23-24.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.