Karmínová

Karmínová neboli karmazínová je barva, odstín syté červené doplněný o trochu modré a ještě méně zelené.

Karmínová
Polygrafické vzorníky
CMYK( 0; 90,9; 72,7; 13,7 )
LAB( 48,04; 71,02; 29,89 )
Technické vzorníky
CSScrimson
RGB desítkově( 220; 20; 60 )
RGB šestnáctkově#DC143C
HSV( 348°; 91 %; 86 % )

Barviva

Tradiční karmínová barviva jsou založena na hliníkových a vápníkových solích kyseliny karmínové.

Karmínové barvivo bylo historicky vyráběno mnoha různými způsoby:

  • Ve Středomoří se tradičně získávalo ze sušených červců rodu klenutec žijících na dubu kermesovém. Klenutec se nazývá latinsky kermes a stejně je také někdy nazýváno barvivo z něj vzniklé.
  • Ve střední a východní Evropě sloužil hmyz Porphyrophora polonica z čeledi perlovcovitých.
  • V Americe je zdrojem karmínu červec nopálový (zvaný také červec karmínový). Po dobytí Aztécké říše Hernánem Cortésem se dostává i do Evropy, kde konkuruje místním barvivům a kde jej zmiňuje již Pietro Andrea Mattioli v roce 1549.
  • Barvou blízkou čistě karmínové je alizarínová karmínová, přičemž alizarin, který byl původně vyráběn z mořeny, se stal v roce 1868 prvním synteticky vyrobeným barvivem, když se jej německým chemikům Carlovi Gräbemu a Carlovi Liebermannovi pracujícím pro firmu BASF podařilo vyrobit jej z antracenu. Když byl krátce na to v roce 1871 vynalezen postup výroby antracenu z uhelného dehtu, stal se alizarin významně dostupnějším a levnějším než přírodní karmínová barviva.

Protože na kyselinu karmínovou, hlavní složku pravého karmínu, se občas vyskytují alergické reakce a její získání je poměrně pracné, bývá v potravinářství často nahrazována jiným červeným barvivem (azorubin, košenilová červeň A, betanin).

Přírodní výskyty

Karmínové zbarvení má například:

Využívání lidmi

Karmínovou barvu využívala řada tradičních stejnokrojů, mimo jiné stejnokroje husarů, britské armády a Královské kanadské jízdní policie.

V Evropě je karmínový odstín tradičním odstínem na polské a lotyšské vlajce. Jedná se o státní barvu Nepálu a je také součástí nepálské vlajky.

V potravinářství je karmínový italský alkoholický nápoj Campari.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crimson na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.