Modrá
Modrá je jedna ze základních barev barevného spektra, je to barva monochromatického světla o vlnové délce zhruba 470 nm.
Modrá | |
---|---|
Polygrafické vzorníky | |
CMYK | ( 1; 1; 0; 0 ) |
LAB | ( 50 %; 0; −1 ) |
Technické vzorníky | |
CSS | blue |
RGB desítkově | ( 0; 0; 255 ) |
RGB šestnáctkově | #0000FF |
HSV | ( 240°; 100 %; 100 % ) |
Modrá barva patří mezi základní barvy při aditivním míchání (viz RGB), jejím doplňkem je žlutá. V západní kultuře je modrá vnímána jako studená barva.
Některé kultury nerozlišují mezi modrou a zelenou barvou.
Dějiny a symbolika
Modrá patří k barvám, které začaly být v umění používány nejpozději. Například v paleolitických malbách stejně jako zelená chybí, a ještě ve starověku byly jako základní barvy chápány bílá, červená a černá. Symbolický význam modré byl velmi slabý, pokud byla vůbec vnímána jako samostatná barva. Ve starověké Evropě navíc byly možnosti výroby kvalitní modři omezené. Bylo možné užít nevýraznou borytovou barvu či drahé, dovážené indigo. Stará řečtina a latina tak například nemá slovo, které by označovalo výhradně modrou barvu. Až ve 13. století začala modrá soupeřit s "aristokratickou" a "královskou" červenou barvou, o pozici nejprestižnější barvy. Později v rámci protestantské reformace začala být chápána jako barva morální a důstojná, až se nakonec v období romantismu stala nejoblíbenější barvou.[1]
Na počátku 21. století byla modrá v západní Evropě a ve Spojených státech s velkým náskokem nejoblíbenější barvou (cca 50% dotázaných), přičemž byla následována zelenou (pod 20%), bílou a červenou (obě kolem 8%) a až poté ostatními barvami. Odlišná je situace u dětí do deseti let, ty mají v největší oblibě červenou a poté zelenou a modrou. Naproti tomu pohlaví na oblibu barev výraznější vliv nemá. Tyto údaje však neplatí například pro Španělsko a latinskoamerické země, kde je pořadí oblíbenosti červená, žlutá a modrá, nebo pro Japonsko, kde je pořadí bílá, černá, červená.[1]
Přes svoji oblibu, či právě naopak kvůli ní, má modrá v západní kultuře, například oproti červené, zelené, bílé a černé, jen malý symbolický význam. Zároveň je také barvou, kterou lidé nejméně nesnáší. Lze jí tak chápat jako barvu neutrální, mírnou a nešokující. Přesto vykazuje určitou symbolickou hodnotu: je spojována se sny a melancholií (Novalisův Modrý květ) a je vnímána jako uklidňující, proto se používá v nemocnicích a na uklidňující léky. Taktéž je spojována s dovoleným chováním: například na dopravních značkách, nebo s politickou umírněností. Je například barvou OSN („modré přilby“), UNESCO nebo Evropské unie. Toto chápání modré má své kořeny již ve středověké symbolice barev, prosadilo se však až v době romantismu. Ačkoliv je modrá barva chápána jako studená, jako barva vody a chladu, byla dlouho chápána jako barva teplá, či dokonce nejteplejší ze všech. Odklon od tohoto pojetí začal až v 17. století a byl dokončen až v 19. století. Barvou vody byla až do 15. století zelená, která postupně předávala své místo právě modré.[1]
Použití a symbolika modré barvy
V přírodě
- Denní obloha má modrou barvu, což je způsobeno Rayleighovým rozptylem světla na molekulách vody.
- Tlustá vrstva vody má modrou barvu, protože voda pohlcuje červené světlo (s vlnovou délkou kolem 750 nm). Oproti tomu je těžká voda bezbarvá, neboť absorbuje záření vyšších vlnových délek.
Ve společnosti a politice
- Modrá barva obecně označuje muže či chlapce, oproti růžové, která označuje ženy a dívky.
- Modrá barva je jedna ze tří barev české trikolóry.
- Modrá barva se používá na mnoho typů uniforem. Pravděpodobně mezi prvními novodobými byli železničáři, kterým se tak přezdívá „modrá armáda“. Modré uniformy mívají i příslušníci bezpečnostních složek státu (policie, hasiči, armádní letectvo, ruské milice, francouzské četnictvo a italští karabiníci) apod. Jako „modrokabátníci“ byli označováni například vojáci Unie v americké občanské válce.
- Modrá barva se běžně používá na pracovní ochranné oděvy dělnických profesí. Odtud pochází označení jejich nositelů jako „modré límečky“ (v protikladu s „bílými límečky“ pro úředníky a manažery).
- Termín „člověk s modrou krví“ označuje příslušníka aristokracie (viz též televizní seriál Modrá krev). Důvodem je, že skrz obvykle neopálenou kůži jsou lépe vidět modře zbarvené žíly.
- Modrá barva (případně spolu se žlutou) bývá symbolem buržoazie a politické pravice. Například v ČR je modrá barva typická pro Občanskou demokratickou stranu, jejímž logem je letící modrý pták. Ve sněmovních volbách 2006 používala ODS slogan „Společně po modré“.[zdroj?]
- Světle modrá barva (azzurro) je národní barva Itálie, k vidění např. na reprezentačních dresech jejích sportovců (Squadra azurra).
V technice
Poznámka: Tento odstavec popisuje hlavně evropské zvyklosti, neplatí tedy celosvětově.
- Modrou barvou jsou označeny vodovodní kohoutky, z nichž teče studená voda.
- V elektrickém kabelu podle standardů IEC se světle modrá barva používá pro identifikaci středního (nulového) vodiče a tmavě modrá barva pro záporný pól stejnosměrné napěťové soustavy.
- Modrá barva bezpečnostního a dopravního značení znamená příkaz (pokud je text nebo symbol na kruhovém pozadí) nebo informaci (pokud je text nebo symbol na pravoúhlém pozadí).
- V Microsoft Windows se termínem „modrá smrt“ označuje havárie operačního systému, při které se chybové hlášení zobrazí přes celou modře zbarvenou obrazovku.
- V barevném značení odporů znamená modrá barva číslici 6 nebo toleranci ± 0,25 %.
- Modrá stuha je ocenění udělované lodi, která dosáhne nejrychlejšího času při přeplutí Atlantiku.
Ostatní
- Na lékařských diagramech se modrou barvou označuje neokysličená krev, resp. žíly, které ji vedou.
- Původ názvu hudebního žánru blues může souviset s pojmenováním modré barvy v angličtině (blue).
- Anglický idiom „feeling blue“ (doslova „cítit se modře“) znamená „být smutný“, „mít deprese“ (podle řecké mytologie spouštěl Zeus déšť vždy, když byl smutný).[zdroj?]
- Kniha Stopařův průvodce po Galaxii několikrát zmiňuje postavu Húlúvú jako „superinteligentní odstín modré barvy“.
- „Velká modrá“ či „Modrá dáma“ je slangové označení firmy IBM.
- „Malá modrá“ je slangové označení firmy Microsoft.
Reference
- PASTOUREAU, Michel. Modrá: dějiny jedné barvy. Praha: Argo, 2013. ISBN 978-80-257-0886-6. S. 15–29, 171–177, 182–183.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu modrá na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo modrý ve Wikislovníku