Karel Oujezdský
Karel Oujezdský (* 19. září 1946 Přerov) je český rozhlasový redaktor a novinář. Zabývá se především českým a světovým výtvarným uměním.
Karel Oujezdský | |
---|---|
Narození | 19. září 1946 (75 let) Přerov |
Alma mater | Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy |
Povolání | novinář, redaktor a publicista |
Zaměstnavatel | Český rozhlas |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Životopis
V letech 1965-1971 vystudoval Fakultu sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy v Praze. Díky básníku Andreji Stankovičovi se koncem 60. let 20. století seznámil s malíři, sochaři a básníky z okruhu Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu a účastnil se řady křižovnických a undergroundových akcí. Od 70. let 20. století patřil k okruhu Protialkoholní společnosti doktora Římsy, která vzešla z pražské studentské bohémy 70. let a navazovala v jistém smyslu na podobná recesisticky orientovaná sdružení a hnutí 60. let.[1] Za normalizace nepřicházelo v úvahu pracovat novinách a časopisech kontrolovaných komunistickou stranou a tak našel zaměstnání v propagaci Prago Unionu (1972-1989) a poté ještě krátce v Čedoku (1989-1990), Ústředním automotoklubu Praha (1990) a Českém středisku výstavby architektury Praha (1990-1991).
Od prosince 1991 je redaktorem stanice Vltava Českého rozhlasu. Zde nastoupil do redakce pořadu Kulturní revue, předchůdkyně dnešní vltavské Mozaiky. Využil přitom své bohaté kontakty z undergroundu a disentu, které si vybudoval během 70. a 80. let.[2] Ve spolupráci s malířem, písničkářem a básníkem Zbyňkem Benýškem se podílel na rozhlasové podobě časopisu Paternoster (od roku 1991 Revue pro umění a kritiku)[3], kde dostávaly slovo osobnosti českého undergroundu.
Pro páteřní publicistický pořad Českého rozhlasu Vltava s názvem Mozaika natáčí denně v průměru dva rozhovory na tiskových konferencích nebo během vernisáže.[4] Za 26 let vytvořil tisíce rozhlasových dokumentů s českými i zahraničními umělci – malíři, sochaři, fotografy, architekty i designéry, ale i s básníky, spisovateli, filmaři nebo také s folkloristy. Sleduje významné výstavy ve státních institucích, jako je Národní galerie, Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní muzeum, i v soukromých galeriích a v nezávislých alternativních centrech.
Pro sobotní Víkendovou přílohu stanice Vltava natočil rozsáhlé pořady s kurátory výstav, řediteli galerií, malíři Theodorem Pištěkem, Milanem Kuncem, Františkem Skálou[5] či sochaři Janem Hendrychem[6], Jaroslavem Rónou, se sklářským výtvarníkem Václavem Ciglerem a Vladimírem Kopeckým, nebo s významnými fotografy – Josefem Koudelkou[7], Jindřichem Štreitem[8], Ivanem Pinkavou[9], Danou Kyndrovou[10], ze zahraničních pak třeba se světově proslulými fotografkami Nan Goldin nebo Annie Leibovitz.[11] Zachytil autentická svědectví mnoha významných českých výtvarníků, kteří již zemřeli, např. Karla Nepraše[12], Věry Janouškové, Jiřího Načeradského[13], Oldřicha Smutného, Františka Kyncla, Jitky Válové, Jana Koblasy[14], Stanislava Libenského, fotografů Ladislava Sitenského a Dagmar Hochové. Tiskem vyšly některé jeho rozhovory v časopisu Ateliér a v Lidových novinách.
Ve svém oboru stál u mnoha klíčových okamžiků zdejšího umění konce 20. a začátku 21. století. Sám přiznává, že rozhlas se pro něj stal drogou, bez níž nemůže být - „To médium mě naprosto pohltilo. Můžu tu pracovat se zvukem, zachycovat člověka v jeho reálném prostředí, spojovat jeho práci s reprodukovanou muzikou.“ Na dovolenou odjíždí až ve chvíli, kdy si předtočí tolik materiálu, že jeho nepřítomnost v rádiu ani není poznat.[2]
V roce 2008 mu byla Masarykovou akademií umění udělena Cena Rudolfa II. za soustavnou propagaci současného výtvarného umění v Českém rozhlase s odbornými a vzdělávacími aspekty. V prosinci 2015 mu umělecký Spolek Skutek udělil čestné členství, které spolu s ním získali Jana a Jiří Ševčíkovi a Jiří Valoch.
Reference
- Protialkoholní společnost doktora Řimsy. www.paseka.cz [online]. [cit. 2017-10-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-11-07.
- Jan H. Vitvar, Pavel Turek, Rádio hlásí revoluci, Respekt 10/2012
- Slovník české literatury po roce 1945: Paternoster
- Audioarchiv, Mozaika, Karel Oujezdský
- František Skála hovoří o své výstavě "K. Decay Laris" v Galerii Kai de kai, 2006
- „Je třeba rozlišovat mezi mainstreamem a tím, co se dělá v umění vážně,“ říká sochař Jan Hendrych, 2016
- S fotografem Josefem Koudelkou o výstavě fotografií INVAZE 68 a stejnojmenné publikaci, 2008
- Karel Oujezdský s fotografem Jindřichem Štreitem o Francii, 2007
- Šestka - Ateliér vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, hovoří fotograf Ivan Pinkava, 2007
- 1945 Osvobození...1968 Okupace / Sovětská vojska v Československu, hovoří fotografka Dana Kyndrová, 2008
- Audioarchiv, Víkendová příloha stanice Vltava, Karel Oujezdský
- úryvek rozhovoru se sochařem Karlem Neprašem z roku 2001
- rozhovor s Jiřím Načeradským (29;20-35;04)
- rozhovor s Janem Koblasou, (44;30-48;52)
Literatura
- Listy S.V.U. Mánes: O kresbě, Hůla Jiří, Machalický Jiří, Oujezdský Karel, kat. 55 s., Spolek výtvarných umělců Mánes, Praha 1997
- Pořízková Lenka, Protialkoholní společnost doktora Řimsy, 464 s., Paseka Praha 2012
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Karel Oujezdský na Wikimedia Commons
- Český rozhlas Vltava: Karel Oujezdský
- Karel Oujezdský v informačním systému abART