Josef Dobeš (hospodář)

Josef Dobeš (3. března 1830 Březové Hory u Příbrami23. října 1890 Tábor[1]) byl český hospodář a správce, ředitel panství, pedagog, veřejný a spolkový činitel, a finančník. Roku 1864 se stal spoluzakladatelem a prvním předsedou Záložny opatovické ve Velkých Opatovicích nedaleko Boskovic, první družstevní záložny v českých zemích založenou na vesnici. Výrazně se tak zasloužil o rozvoj českého bankovnictví.

Josef Dobeš
Josef Dobeš (okolo r. 1865)
Narození3. března 1830
Březové Hory u Příbrami
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí23. října 1890 (ve věku 60 let)
Tábor
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povoláníhospodář, ředitel panství, předseda družstevní záložny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se v Březových Horách nedaleko Příbrami do české rodiny řídícího učitele. Absolvoval reálku v Příbrami a poté začal studovat pražskou polytechtiku. Jako student se v roce 1848 zúčastnil revolučního dění v Praze, které vyvrcholilo tzv. Pražským červnovým povstáním. Aby nebyl stíhán pro svou protistátní činnost, odešel na několik let do zahraničí a vrátil se až po amnestii okolo roku 1852. Zpočátku po návratu působil jako pedagog přírodních věd. Roku 1858 získal místo správce velkostatku Libochovice v majetku rodu Herbersteinů. V roce 1860 se potom stal správcem panství Velké Opatovice.

Spolu s dalšími opatovickými sousedy byl inspirován činností v Olomouci působícího Jana Rudolfa Demela,[2] který se zasazoval o zakládání družstevních rolnických družstevních podniků. Roku 1861 pak došlo ke vzniku Záložny přerovské v Přerově, založené Františkem Kramářem a Cyrilem Vítězem, první občanské záložny na Moravě. V dalších letech pak počet nově založených městských záložen rostl.

K založení Záložny opatovické, první živnostenské záložny na vesnici v českých zemích, pak došlo na jaře roku 1864.[3] Dobeš se stal prvním ředitelem ústavu, jako další dva hlavní zakladatelé jsou uváděni mlynář Jan Lacina a Jan Šeránek. Krátce po vzniku opatovické záložny vzniklo pak na Moravě více takovýchto venkovských peněžních ústavů, některé ještě téhož roku. Roku 1868 byla potom založena rolnická záložna v Dubanech u Prostějova, vůbec první rolnická záložna v českých zemích.

Posléze pak působil na hospodářské škole v Novém Jičíně. Od roku 1869 pak vyučoval na hospodářské škole v Táboře, kam se přestěhoval.

Josef Dobeš zemřel 23. října 1890 v Táboře, ve věku 60 let. Pohřben byl na zdejším hřbitově u sv. Jakuba.

Odkazy

Reference

  1. DigiArchiv SOA v Třeboni - ver. 22.02.22. digi.ceskearchivy.cz [online]. [cit. 2022-03-08]. Dostupné online.
  2. Politický okres Prostějov. [s.l.]: Vydala kancelář Vydavatelství 168 s. Dostupné online. (česky) Google-Books-ID: mLoZAAAAIAAJ.
  3. SCHREYER, Josef. Ďejiny svépomochných záložen českých: z usnesení jednoty záložen v Čechách. [s.l.]: Nákl. Jednoty záložen v Čechách 402 s. Dostupné online. (česky) Google-Books-ID: 5_TSAAAAMAAJ.

Literatura

  • Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze: J. Otto, 1893. sv. 7, s. 703.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.