Jaromír Břetislav Košut

Jaromír Břetislav Košut (18. ledna 1854 Borová u Poličky3. prosince 1880 Praha) byl český orientalista.

Jaromír Břetislav Košut
Jaromír Břetislav Košut
Narození18. ledna 1854
Borová
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí3. prosince 1880 (ve věku 26 let)
Praha
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Příčina úmrtísepse
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
NárodnostČechové
Povolánípedagog, překladatel, orientalista a učitel
RodičeBenjamin Košut
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Mládí

Narodil se do české tradičně evangelické rodiny evangelického faráře Benjamina Košuta, původem z Černilova nedaleko Hradce Králové. Chodil na slovenské gymnázium v Modre, středoškolská studia dokončil na Akademickém gymnáziu v Praze. V roce 1873 nastoupil na bohosloveckou fakultu v Basileji. Když mu rakouská vláda doporučila, aby se věnoval jen studiu východních jazyků, přešel na orientalistiku do Lipska k profesoru Fleischerovi, největšímu orientalistovi té doby. Studoval perštinu, arabštinu, turečtinu a hindštinu. Roku 1878 získal doktorský titul, o rok později se habilitoval jako první český docent orientalistiky na Univerzitě Karlově. Přednášel chaldejštinu a turečtinu.

Úmrtí

Zemřel na pyémii („talovitost krve“, infekční onemocnění rozšířené z původního ložiska krevním oběhem)[1] následkem předchozího úrazu kyčle. Pohřben byl 6. prosince na karlínském evangelickém hřbitově u Invalidovny za hojné účasti představitelů univerzity, evangelické církve i dalších osobností.[2] Jeho hrob byl po zrušení hřbitova koncem 19. století přenesen na Olšanské hřbitovy.[3]

Dílo

Psal články o východních literaturách do časopisů Lumír, Květy i jinde. Jeho hlavním dílem je překlad poezie perského básníka Háfize, který zpracoval s Jaroslavem Vrchlickým a žákem Rudolfem Dvořákem. Sbírka vyšla posmrtně roku 1881 v Ottově nakladatelství.

Odkazy

Článek vznikl s využitím materiálů z Digitálního archivu časopisů ÚČL AV ČR, v. v. i. (http://archiv.ucl.cas.cz/) a z projektu Kramerius NK ČR (http://kramerius.nkp.cz).

Literatura

Reference

  1. Pyémie (encyklopedie.vseved.cz)
  2. Denní zprávy. Národní listy. 1880-12-07, roč. 20, čís. 293, s. 3. [Národní knihovna České republiky Dostupné online] [cit. 2010-09-11].
  3. ČEŘOVSKÝ, L.: Dušičková vzpomínka (www.ikarlin.cz)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.