Jan Bochenek

Jan (Johannes) Bochenek (2. května 1831 Hlučín[1], Prusko3. prosince 1909 Berlín, Německo) byl slezský malíř.

Jan Bochenek
Jan Bochenek
Narození2. května 1831
Hlučín
Pruské království
Úmrtí3. prosince 1909 (ve věku 78 let)
Berlín
Německá říše Německá říše
Povolánímalíř
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Svatá rodina 1865

Život

Narodil se v Hlučíně v domě č. 7 na náměstí. Dnes je na jeho rodném domě pamětní deska. Svým nadáním vynikal již ve školním věku. Jeho otec byl stolařem, proto se po ukončení školní docházky stal stolařským učněm u svého otce, ale každou volnou chvíli věnoval malování. V 18 letech začal studovat v Berlíně. Bochenkovy práce na akademii budily obdiv, byl několikrát vyznamenán akademickou cenou. Získal rovněž státní stipendium k tříletému pobytu v Itálii. Zabýval se ponejvíce náboženskou tematikou. Jeho díla jsou převážně v cizině (Polsko, Rusko, Německo, Itálie a dokonce v Austrálie). V České republice jeho díla nalézt v Mariánských Lázních, kde je to oltářní obraz v protestantské kapli. Dále oltářní obrazy v kostelech v Dolním Benešově, Sudicích, Štěpánkovicích, Kateřinkách, Kobeřicích, Bohuslavicích a v Hlučíně (oltářní obrazy ve farním kostele, křest Krista, sv. Anna, sv. Josef, sv. Jan Nepomucký). K jeho známým obrazům patří např. portrét císaře Vilhelma II. jako prince a portrét papeže Pia X. Málo známé jsou portréty, které namaloval vždy, když přijel domů na návštěvu.[2]

Literární dílo

Formy, zákony, problémy umělecké tvorby a své filosofické úvahy o základních otázkách umění shrnul Bochenek do dvou knih Kanonnallermenschlichen Gestalten und Tiere (1885) a Gesetz de Formenschőnheit (1903).

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. WANDERBURG, Udo. Historie města Hlučína. III.díl.. [s.l.]: Město Hlučín, 1991. 100 s. S. 55.

Literatura

Jeho přítel Ernst Juretzka ze Sudic napsal v roce 1911 jeho životopis nazvaný Johanes Bochenek ein schlesischer Maler.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.