Inverze (jazykověda)

Inverze je obrácení slovosledu. Používá se v mnoha jazycích, ale ne vždy má použití stejný důvod a význam.

V základní skladební dvojici

Inverze v základní skladební dvojici se používá jak v češtině a slovanských jazycích obecně, tak i v germánských a románských jazycích.

Přívlastková inverze

Přívlastková inverze se v různých mírách používá v češtině a slovanských jazycích obecně: Například v polštině je relativně běžná.

Jde o přehození slovosledu pojmu a jeho přívlastku, zejména v odborných textech.

Související informace naleznete také v článcích Přívlastek těsný a Přívlastek neshodný.

Použití v jednotlivých jazycích

Čeština

V češtině není inverze používána v hovorovém jazyce, nýbrž v poezii a (obvykle) starší literatuře. Autoři díla takto obrací pořádek slov, protože to působí vznešeněji a dramatičtěji. Básníkům se to hodí i kvůli rytmu a rýmu.

  • Př. u pramene jsem namísto jsem u pramene (Francois Villon – Balada), vyzní to mnohem vznešeněji a má to zde i svůj rytmický smysl.
  • Př. „Satane, nuž prones slovo svoje!“ namísto „Satane, nuž prones svoje slovo!“ (Jan Neruda – Balada Pašijová), i zde první příklad působí mnohem vznešeněji a dramatičtěji.
  • „Slyšeli jsme slovo Boží.“

Angličtina

V angličtině se používá inverze v otázkách se slovesem „být“, u modálních sloves a slovesa „mít“. Prohodí se podmět a sloveso.

  • Př. You are an actor. Are you an actor? – Jsi herec. Jsi herec?
  • Př. We can stay. Can we stay? - Můžeme zůstat. Můžeme zůstat?
  • Př. She has got a sister. Has she got a sister? - Má sestru. Má sestru?

Pokud chcete v angličtině vyjádřit, že někdo udělal to samé, co někdo jiný, využijete opět inverzi. Opět prohazujeme podmět a přísudek.

Francouzština

I ve francouzštině se využívá inverze jako jednoho z možných způsobů k vytvoření otázky. Opět prohazujeme podmět s přísudkem. Tato verze použití otázky je spíše formální.

  • Př. Elle est malade. Est-elle malade? – Je nemocná. Je nemocná?

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.