Hradsko (hradiště)

Hradsko je opevněné sídliště z mladší a pozdní doby bronzové[1] a také raně středověké slovanské hradiště nacházející se nedaleko stejnojmenné obce na náhorní plošině nad údolím řeky Pšovky. Okraje náhorní plošiny spadají strmými pískovcovými stěnami do Kokořínského a Kaninského dolu. Náhorní plošinu dnes tvoří zemědělská půda, zatímco svahy hradiště pokrývají lesy přírodní rezervace Kokořínský Důl.

Hradsko
Náhorní plošina Hradsko; v dáli kostel svatého Jiří v Hradsku, nejvyšším místě hradiště
Poloha
AdresaHradsko, Česko Česko
Souřadnice50°25′52,88″ s. š., 14°35′2,56″ v. d.
Hradsko
Další informace
Rejstříkové číslo památky27051/2-1452 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Archeologické nálezy štípané kamenné industrie, hlavně pazourky z čediče a křemene dokazují, že první osídlení hradiště proběhlo v době kamenné, v mladším paleolitu před 25 tisíci lety.[1] Hradiště bylo osídleno i v době bronzovélaténské. Nálezy střepů keramiky a jamek po kůlech stavení dokazují přítomnost únětické kultury v letech 1600 až 500 př. n l.[2] Nález náramku z modrého kobaltového skla s žebováním na zdejším hradišti dokládá také přítomnost Keltů ve 2. a 1. století př. n. l.[1]

Kolem 7. století se na hradišti usadili Slované. Skutečné opevněné hradiště zde bylo postaveno až v 8. století a bylo rozšířeno v 9. století. Patrně slovanský kmen Pšovanů zde již v 8. století vybudoval kamenné opevnění, pohanské žertviště a hrazený velmožský dvorec. V následujícím staletí se hlavním sídlem Pšovanů stal nedaleký Mělník, tyčící se na pískovcové skále nad soutokem Labe a Vltavy.[3] Hradby hradského hradiště z počátku dosahovaly šíře 7 metrů, postupem byly rozšiřovány až na 14 metrů. Jejich zbytky v podobě valu procházely obcí Hradsko.[4] Tyto valy byly v 1. polovině 19. století rozvezeny. Vnitřní zástavba v 9. století tvořila dvorec na nejvyšším místě náhorní plošiny. V 11. století byly provedeny změny v podobě vnitřního valu a zmenšení opevněné plochy. K zástavbě mladší fáze hradiště zřejmě patřil i kostel sv. Jiří stojící v místech dnešního několikrát přestavěného kostela.[4] Strážní význam hradiště přetrval až do počátku 13. století.[3]

Nejstarší fáze slovanského hradiště z počátku 9. století je ztotožňována s hradištěm Canburg,[4] který je zmiňován ve fránských kronikách Chronicon Moissacense a Annales Mettenses priores v souvislosti z tažením fránských vojsk Karla Velikého do Čech v roce 805, kdy se Frankové pokoušeli na území Čech prosadit křesťanství. Území kolem sídliště vyplenili, ale samotné hradiště Camburg se jim dobýt nepodařilo.

Reference

  1. SKLENÁŘ, Karel. Pravěk na soutoku. Mělník: Okresní muzeum Mělník, 1998. 95 s.
  2. ŠOLLE, Miloš. Hradsko u Mšena. Část I. Od pravěku do doby slovanské a otázka Canburgu franských letopisů. Mělník: Okresní muzeum Mělník, 1977. S. 323–393.
  3. http://archiv.ihned.cz/c1-971263-o-hradsku-neboli-canburgu
  4. ŠOLLE, Miloš. Hradsko na Kokořínsku - Hradsko na Kokořínsku - Canburg franckých análů. Praha: Academia, 1998. 162 s. ISBN 80-200-0652-4.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.