Hory Naftali

Hory Naftali (hebrejsky: הרי נפתלי, Harej Naftali) je pohoří na pomezí Libanonu a Izraele v Horní Galileji.

Hory Naftali
הרי נפתלי
Pohled na město Kirjat Šmona a Chulské údolí z hor Naftali

Vrchol902 m Har Šina'an (hebrejsky: הר שנאן) m n. m.
Poloha
SvětadílAsie
StátIzrael Izrael Libanon Libanon
PohoříHory Naftali
Souřadnice33°11′10″ s. š., 35°33′ v. d.
Hory Naftali
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Táhnou se severojižním směrem v délce cca 20 kilometrů podél hranice mezi Libanonem a Izraelem a tvoří rozvodí mezi Středozemním mořem a řekou Jordán. Na západní straně přecházejí pozvolna do vysočiny v jižním Libanonu, zatímco na východní straně mají ráz prudkého zlomu, který klesá o 700 metrů do Chulského údolí v Izraeli. Hlavní hřeben dosahuje výšek 700-900 metrů. Bývá nazýván též Reches Ramim (רכס רמים). Nejvyšším bodem pohoří je hora Har Šina'an s nadmořskou výškou 902 metrů. Dalším významným vrcholem je hora Har Nezer (760 metrů nad mořem)[1] nebo Har Zakif (823 m n. m.). Skrz prudký východní svah pohoří prochází několik menších vodních toků, zejména Nachal Kedeš. V jižní části přechází vysočina Naftali v nevelkou, severojižně orientovanou náhorní terasu Bik'at Kedeš (údolí Kedeš). Na severu končí poblíž města Metula vrcholky Har Cfija a Har Noter.

V době křižáckých států byla na hřebeni hor postavena pevnost Mecudat Hunin zvaná v soudobých pramenech Chastel Neuf, která kontrolovala Chulské údolí a obchodní trasy do Damašku.

Celkový pohled na hlavní hřeben Hor Naftali z Chulského údolí

Vrcholové partie osázel během 20. století Židovský národní fond lesem Ja'ar Harej Naftali (יער הרי נפתלי), který dosahuje plochy 8000 dunamů (8 kilometrů čtverečních) a je turisticky využíván. Z hřebenů Harej Naftali se nabízí výhled na celé Chulské údolí i na Golanské výšiny včetně masivu Hermon. Západním směrem je vidět hluboko do vnitrozemí jižního Libanonu. Prochází tudy nejsevernější úsek izraelské stezky, která v severojižním směru protíná celé území státu.[1]

Oblast Hor Naftali byla předmětem těžkých bojů během první arabsko-izraelské války v roce 1948, zejména v okolí židovské vesnice Manara založené roku 1943 jako první a po jistou dobu jediné novověké židovské osídlení v tomto regionu.[1][2] Například v říjnu obsadila Arabská osvobozenecká armáda Fauzí al-Kaukdžího lokalitu Šejch Abed (hora Har Šina'an) a vedla odtud útok na vesnici Manara, na který Izraelci reagovali prostřednictvím Operace Ja'el. Tato izraelská operace byla neúspěšná, ale o pár dní později začala Operace Chiram, v jejímž rámci Izrael celé území dobyl.[3][4]

V současnosti se podél hřebene hor Naftali táhne pás izraelských vesnic, který začíná jižně od města Metula. Jde o vesnice Misgav Am, Margalijot, Manara, Jiftach a Ramot Naftali, které spojuje lokální silnice 886. Pod úpatím hor Naftali se nachází hustěji osídlené Chulské údolí, přímo na svazích pohoří stojí město Kirjat Šmona.

Reference

  1. הרי נפתלי, הר שנאן, הר נזר [online]. bet-alon.co.il [cit. 2010-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-14. (hebrejsky)
  2. אודות קיבוץ מנרה [online]. manara.co.il [cit. 2010-02-05]. Dostupné v archivu. (hebrejsky)
  3. מנרה - קיבוץ [online]. tnuathaavoda.info [cit. 2011-07-22]. Dostupné online. (hebrejsky)[nedostupný zdroj]
  4. HERZOG, Chaim. Arab-Israeli Wars. New York: Vintage Books/Random House, 1984. Dostupné online. ISBN 0-394-71746-5. S. 89–91. (anglicky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.